Oransal ısı kontrol ünitesi
Proportional heat control
  1. Tez No: 4422
  2. Yazar: MEHMET İZDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ORANSAL ISI KONTROL ÜNİTESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet İZDEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1988 ÖZ Bu tezde bir seranın ortam sıcaklığını sabit tutacak Oransal Isı Kontrol Ünitesi'nin projelendirilmesi ve yapımı üzerinde çalı şılmıştır. Ünite, ısıtma sistemi ve soğutma sistemi olarak iki kı sımdan oluşturulmuş, sistemlerdeki farklı noktaların sıcaklık ölçüm leri üniteye eklenen termometre ile gerçekleştirilmiştir. Ünitedeki ısıtma sistemi yardımı ile ortam sıcaklığını artıracak sistemlerdeki enerji akışını ve soğutma sistemi yardımı ile ortam sıcaklığını azal tacak enerji akışını kontrol etmek mümkündür. Ünitenin yapımı öl çüm ve kontrol sıcaklıkları 0,0 C ile 100,0 C arasında kabul edile rek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PROPORTIONAL HEAT CONTROL UNIT (Thesis of Master of Science) Mehmet İZDEŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1988 ABSTRACT In this thesis, the design and construction of proportional heat control unit that keeps a greenhouse medium temperature sta tionary is studied. This consisted of two parts: heating and cool ing system. Temperature measurements at different is point in the system have been realized by a thermometer added to the unit. In doing this it is possible to control operation systems that inc rease medium temperature by the help of heating system. It is al so possible to check working systems that decrease medium tempe rature by the help of cooling system. Measurement temperature is considered to be 20,0 C to vai ture 0,0°C to 100, 0°C degrees. considered to be 20,0 C to varrying 100,0 C and control tempera- III