'Okul ve işletmelerde meslek eğitimi' uygulamasının Bilecik ilinde değerlendirilmesi
The Evaluation of 'vocational education school and operation' in the province of Bilecik
  1. Tez No: 4421
  2. Yazar: NİLGÜN BAKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“OKUL VE İŞLETMELERDE MESLEK E?İTİMİ”UYGULAMASININ BİLECİK İLİNDE DE?ERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilgün BAKKAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1988 OZ Bu araştırmada,“Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanu nu”kapsamında uygulanmakta olan“Okul ve İşletmelerde Meslek Eğitimi”ile eğitimin Bilecik ilindeki değerlen dirilmesi yapılmıştır. Bilecik ilinde bu uygulamaya ka tılan işyeri ve işletmeler ile Endüstri Meslek Lisesi ve Meslek Lisesi örneklem olarak alınmıştır. İşyeri yö neticilerine, öğrenci sorumlularına, öğretmenlere ve öğrencilere tarama modeli ile anket uygulanmış, anket sonuçlarına göre çizelgeler hazırlanmış, anket sonuçla rı ortaya konmuştur. Bu uygulamanın yararlı olduğu an cak uygulamada problemlerin de çok olduğu saptanmıştır. En büyük problemler uygulamadaki haftalık gün sayısı ve eğitime katılan öğrencilerin sınıf seviyeleridir. Buna ilişkin sonuçlar tartışılarak öneriler sunulmuş tur.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OP“VOCATIONAL EDUCATION SCHOOL AND OPERATION”IN THE PROVINCE OP BİLECİK (M. Sc. Thesis) Nilgün BAKKAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1988. ABSTRACT In this work the application of“Vocational and Apprenticeship Education Lav/”in the province of Bile cik is studied. The industrial organisations, vocatio nal high contribuites tc the plan have been taken as a sample. The questionable was given to organisation ma nager, the person who responsible iron student in the organisation, coordinator, teacher and students and tab les have been prepared according to data and results obtained. This application was found usefull but, a lot of problem were determined. The main problem in applicati on is the level of student and number of days student spends in work place. The result of this study has been discussed and same suggestions are given.