Eşanlı-denklem sistemlerinde yapısal bir denklemdeki katsayıların bir alt cümlesinin hipotez testi
Testing a subset of coefficients in a structural equation among the simultaneous-equation systems
  1. Tez No: 4423
  2. Yazar: SEZGİN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
EŞANLI-DENKLEM SİSTEMLERİNDE YAPISAL BÎR DENKLEMDEKİ KATSAYILARIN BÎR ALT CÜMLESİNİN HİPOTEZ TESTİ (Yüksek Lisans Tezi) Sezgin AKSOY GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLÎMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu çalışmada eşanlı-denklem sistemlerinde yapısal bir denklemdeki katsayıların bir alt cümlesinin hipotez testi konusu incelenmiştir. Bilindiği gibi lineer regresyon mo dellerindeki parametrelerin tahminlerinin anlamlılığının test edilmesinde F testi teorik olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte bir eşanlı-denklem sisteminin yapısal bir denkleminde bu işlem için teorik bir temel bulunmamaktadır. Bu konuda Kadane'nin yaptığı, likelihood oranının ve bunun la ilişkili istatistiklerin küçük sapmalı limit sel dağı lımları kullanılmaktadır. Kadane'nin sonuçları ve küçük sapmalı dizilerdeki dağılımların türetilen asimptotik açı lımları Q(ea ) üçüncü sıradan terimlerine kadar genişletil miştir. Ayrıca yapısal katsayıların OEKK, 2â£KK ve SBML tah min edicileri ile ilişkili olan F oran istatistiklerinin dağılımlarının asimptotik açılımları bir teorem ile ifade edilmiştir. ii.
Özet (Çeviri)
TESTING A SUBSET OF COEFFICIENTS IN A STRUCTURAL EQUATION AMONG THE SIMULTANEOUS-EQUATION SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Sezgin AKSOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this study, testing a subset of coefficients in a structuaral equation among the simultaneous-equation systems is presented. It is known that F test is applied theoretically to testing the significiant of parameter estimations in lineer regression models. However there is no theoretical basis for this procedure in a structural equation among a system of simultaneous-equations. It is utilized Kadane's small disturbance limiting distribution of the likelihood ratio and related statistics. Kadane's results and asymptotic expansions of the distributions to the third order terms 0{