Prediction of swelling behavior of expansive soils using modified free swell index, methylene blue and swell oedometer tests
Modifiye serbest şişme endeksi, metilen mavisi ve ödometre şişme testlerini kullanarak şişen zeminin şişme davranışının tahmını
  1. Tez No: 442236
  2. Yazar: AMİR JALEHFOROUZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Şişen zeminler problemli zeminler olarak kabul edilip inşaat mühendisleri için çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Bu tür zeminler suya maruz bırakıldıklarında, önemli hacim değişikliğe uğrayıp, kurutulduklarında büzüşürler. Geçmişteki tecrübelere göre kaldırımlar, tek katlı binalar, demiryolları ve yürüyüş yolları gibi hafif yüklü mühendislik yapıları böyle zeminler üzerinde kurulduğunda ciddi zararlar görmüşlerdir. Bu yüzden şişen zeminlerin belirlenmesi, onların şişme potansiyeli ve şişme basıncın hesaplanması, jeoteknik mühendisliğinde esastır. Şişen zeminlerin şişme basıncı ve şişme potansiyelini tahmin etmek amacıyla model geliştirmek gerekmektedir. Bu araştırmada şişen zeminlerin şişme davranışı (şişme potansiyeli ve şişme basıncı) deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında şişen zeminler hazırlanması, laboratuvar ortamında, farklı oranlarda kaolin ve bentonit karıştırarak gerçekleştirilmiştir. Tane boyu dağılımı, Kıvam limitleri, Gs, maksimum kuru yoğunluk, optimum su içeriği, şişme basıncı, metilen mavisi değeri, modifiye serbest şişme değeri ve karışımların şişme potansiyeli belirlenmiştir. Test örneklerinin şişme viii davranışı ve temel özelliklerinin arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, test örneklerinin şişme davranışı, MBV, MFSI ve endeks özelliklerinden bazıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu testler, bozulmamış doğal şişen zemin örnekleri üzerinde tekrarlanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, test örneklerinin şişme potansiyeli ve şişme basıncı değerleri, aynı bazda olan, yeni önerilen ve daha önce önerilmiş olan diğer modellerin değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expansive soils are recognized as problematic soils that impose several challenges for civil engineers. Such soils undergo significant volume change in case water penetrates into them, and they shrink as they lose moisture. Lightly-loaded engineering structures such as pavements, single story buildings, railways and walkways may experience severe damages when they are founded on such soils. Determination of expansive soils and quantifying their swelling potential and pressure caused by their expansion are essential in geotechnical engineering. Therefore it is necessary to develop models to predict swelling pressure and swelling potential of expansive soils. This research presents an experimental investigation of swelling behavior (swelling pressure and swelling potential) of expansive soils. The expansive soil specimens were prepared in the laboratory by mixing kaolinite and bentonite at different percentages. Atterberg limits, Grain size distribution, , Optimum water content, Maximum water content , Swelling pressure, Methylene blue value (MBV), vi Modified Free swell index (MFSI) and swell potential of the mixtures were assessed. The correlations between the swelling behavior of test samples and fundamental properties of test samples were studied. Additionally, the correlations between swelling behavior and MBV, MFSI and some of the index properties of test samples were investigated. These tests were repeated on the natural expansive soil samples and the results were evaluated. As final conclusion of this research, the values of swell pressure and swell potential of the test samples from the experimental investigation are compared with the predictive values of the same based on currently proposed and other suggested models.