Formation and characterization of food grade liposome systems
Gıdada kullanılabilir lipozom sistemlerinin oluşturulması ve karakterizasyonu
- Tez No: 442235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Polar lipidlerden çift katmanlı, küresel kesecikler oluşturma özelliğine sahip lipozomlar farmasötik, kişisel bakım, kimya ve gıda endüstrilerince hem hidrofilik hem de hidrofobik bileşenleri kapsüllemek amacıyla kullanılabilir. Biyobozunur, biyouyumlu olması ve toksik özellik göstermeyişinin yanında kapsüllediği aktif ajanların istenilen şekilde kontrollü olarak salınımını sağlayabilmesi, lipozomları birçok uygulamada avantajlı kılmaktadır. Lipozomların üretildiği fosfolipidlerin doğadaki ana kaynağı yumurta ve soya fasulyesidir. Bu çalışmada, iki farklı mekanik metod, mikrofludizasyon ve direkt uç tipi ultrason, metodları kullanılarak oluşturulan yüksek konsantrasyonlu (>70%) soya ve yumurta lipozomlarının karakterizasyonu amaçlanmıştır. Bu amaçla mikrofludizasyon basıncı, ultrasonikasyon zamanı ve kullanılan solvent tiplerinin parçacık boyutu üzerine etkisi incelenmiştir. Denemeler mikrofludizasyon basıncı, ultrason zamanı ve kullanılan solvent tipleri için sırasıyla 400-1300 bar, 2-8 dakika, son olarak ise fosfat tampon çözeltisi (pH≈7.2), asetat tampon çözeltisi (pH≈3.8) ve distile su (pH≈6.5) kullanılarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liposomes are double-layered spherical vesicles made up of polar lipids and could be used in pharmaceutical, personal care, chemical and food industries to encapsulate both hydrophobic and hydrophilic compounds. Being biodegradable, biocompatible not having any toxic effects and having the ability to release the active agents when desired make these systems advantageous for many applications. The main natural sources used for liposome formation are egg and soy. In this study, egg and soy lecithin with higher purity (>70%) were used to determine the effect of different mechanical formation methods on the characterization of liposomes. Microfluidization and ultrasonic probe methods were used. Effects of microfluidization pressure, ultrasound time, and solvent type on particle size, and zeta potential were investigated. Trials were conducted between 400-1300 bars for microfluidization, 2-8 minutes for ultrasound in phosphate buffer (pH≈7.2), distilled water (pH≈6.5), and acetate buffer (pH≈3.8) solvents.