A study on particle filter based audio-visual face tracking on the AV16.3 dataset
Parçacık filtresi tabanlı görsel-işitsel yüz takibi sisteminin AV16.3 veri seti kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 442266
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞAR SARANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir araştırma alanı olarak kişi takibi, son zamanlarda kayda değer miktarda dikkat çekmektedir. Çünkü; tek ya da fazla sayıda kişinin hedef olarak seçildiği, değişik senaryolar içerisinde farklı özelliklere sahip sensörlerin de kullanıldığı bir çok uygulama alanında, kişi takibine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tarz takip senaryolarında, ses ve görüntü verilerinin birlikte kullanılması oldukça tercih edilen bir yöntemdir, zira bu veriler takip alanında hâlihazırda bulunmakta ve birbirleri ile tamamlayıcı bilgiler içermektedirler. Çalışmamızda, ses ve görüntü verilerini ayrı ayrı kullanarak kapalı ve kalabalık mekanlarda konum tahmininde bulunan Bayes teoremine dayalı parçacık filtresine odaklandık. Gözetleme, video-konferans ve güvenlik, bu tarz takip sistemlerinin en temel uygulama alanlarıdır. Çalışmamızda; parçacık filtresine dayalı takip sistemi, değişik düzenleme biçimleri ile sadece görüntü verisi yerine ses verisinin de sisteme eklendiği durumlardaki kazancı inceleyebilmek amacı ile gerçeklenmiştir. Bu gerçeklemeler sırasında, kapsamlı deneyler AV16.3 veri seti kullanılarak yapılmıştır. Bu veri setinin kullanımı ise yapılan işin sonuçlarını literatürdeki diğer işlerle karşılaştırma imkanı yaratmaktadır. Ayrıca, bu veri seti değişik gerçekçi senaryoları da (hedefin veya hedeflerin görsel olarak başka cisim veya cisimler tarafından engellenmesi ve hedef kişilerin ani hareketi gibi durumları) kapsayarak sonuçların daha faydalı olmasını sağlamıştır. Çalışmamızın sonuçları göstermektedir ki çoklu kameranın kullanıldığı durumlarda, eğer ciddi bir görsel engelleme yoksa, ses verisinin eklenmesinin ciddi bir katkısı olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
People tracking has received considerable attention as a research field recently. Since, there are a wide range of application areas that requires to track single or multi target people in different environments with various scenarios using a variety of sensors. In this kind of tracking scenarios, usage of audio and visual information together is commonly preferred method, because these cues are mostly exist in the tracking environment and they contain complementary information about the targets. Our work focuses on particle filter based Bayesian tracking method that fuses location estimates obtained from audio and video data separately for indoor and crowded environments. Surveillance, video-conferencing and security are main examples of application areas for this kind of tracking scenario. In our work, particle filter based trackers are implemented with number of different configurations in order to investigate possible gains from including audio data to the tracking problem instead using only visual data. In these implementations, comprehensive experiments are conducted using the AV16.3 dataset. Usage of this dataset makes possible to compare our results with other works from the literature. Also, this dataset covers a variety of tracking situations (e.g. occlusions and rapid movements of persons) which can be encountered in realistic scenarios, making the results more useful. Our results indicates that no significant gains are possible when multiple cameras are used except when there are serious optical occlusions.