Enantioselective michael addition of diethyl malonate to nitroolefins with bifunctional 2-aminodmap/urea organocatalyst
Bifonksiyonel 2-aminodmap/üre organokatalizörü ile dietil malonatın nitroolefinlere enantiyoseçici mıchael katılması
- Tez No: 442265
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Enantioseçici organokatalitik Michael katılma reaksiyonu C-C bağ oluşumu ile asimetrik sentez konusunda dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu bağlamda, (1R,2R)-trans-1,2-siklohekzandiaminden türetilen C1-simetrik 2-aminoDMAP grubumuzda sentezlenmiştir. Birincil amin, bifonksiyonel 2- aminoDMAP/ tiyoüre ve 2-aminoDMAP/üre organokatalizörlerini elde etmek için 3,5-(bistrifluoromethyl) phenyl tiyoizosyanat ve 3,5-(bistrifluoromethyl) phenyl izosyanat ile modifiye edilmiştir. Organokatalizörün etkenliği dietilmalonatın trans-β-nitrostirene Michael katılmasına katalizör yükleme miktarı, konsantrasyon, çözücü ve sıcaklık gibi parametrelerin taranmasıyla test edilmiştir. En uygun koşul oda sıcaklığında % 5 mol katalizör yükleme ile toluen çözücüsü kullanılarak bulunmuştur ve hedef GABA öncüsü 4 saatte % 94 ee ile sentezlenmiştir. Eldeki optimize reaksiyon koşulları ile daha sonrasında enantiyoseçici organokatalitik konjuge ilavesinin kapsamı trans-β-nitroolefinler çeşitlendirilerek incelenmiştir. Konjuge ekleme ürünlerinin çoğu mükemmel bir verimle (% 65-95) ve seçicilikle (% 80-99 ee) yüksek sonuçlarla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The enantioselective organocatalytic Michael addition reaction has gained increased attention as an asymmetric synthesis strategy for C-C bond formation. In this regard, (1R,2R)-trans-1,2-cyclohexanediamine derived C1 symmetrical 2-aminoDMAP has been synthesized in our group. The remaining primary amine was modified with 1-isothiocyanato-(3,5)-bis(trifluoromethyl) benzene 3,5-Bis (trifluoromethyl) phenyl isothiocyanate and 3,5-bis(trifluoromethyl) phenyl isocyanate to afford bifunctional 2-aminoDMAP/thiourea and 2-aminoDMAP/urea organocatalysts. The efficieny of organocatalyst has been tested in Michael addition of diethyl malonate to trans-β-nitrostyrene by screening the parameters such as catalyst loading amount, concentration, solvent and temperature. The best condition was found as 5 mol% catalyst loading at room temperature in toluene and the target GABA precursor was synthesized for 4 h in 94% ee. With the optimized reaction condition in hand, the scope of enantioselective organocatalytic conjugate addition was examined further by varying trans-β-nitroolefins. Most of the conjugate addition products were obtained in high to excellent yields (65-95%) and selectivities (80-99% ee).