Use of simulated strong ground motion records in earthquake engineering applications
Benzeştirilmiş kuvvetli yer hareketi kayıtlarının deprem mühendisliği uygulamalarında kullanımı
- Tez No: 442277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bilimsel hesaplama teknolojilerindeki son gelişmeler ile yer hareketi simülasyonları yaygınlaşmıştır. Ancak sentetik kayitların deprem mühendisliği amaçları için kullanımı hala çok detaylı olarak çalışılmamıştır. Bu tezde, stokastik sonlu-fay yöntemi ile simüle edilmiş kayıtların sismik talep hesaplarındaki kullanımı iki farklı deprem mühendisliği uygulamasında çalışılmıştır. Öncelikle, çalışma bölgesi olan Erzincan'da (Türkiye) basit tek-serbest-dereceli yapı modelleri ile kırılganlık analizi yapılmştır. Bu amaçla, bölgesel sismisite ve yerel yapı bilgileri kullanılarak geçmiş ve potansiyel depremler için sismik kayıp tahminleri yapılmıştır. 1992 Erzincan depremi sırasında gözlemlenen hasar ile tahmin edilen hasarın karşılaştırılması, iyi tanımlanmış yerel parametreler ile gerçekçi yer hareketleri simüle edilebildiğini ve bu hareketlerin kayıp tahminleri için tek-serbestlik-dereceli sistemlere girdi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Ikinci kısımda, sentetik kayıtlarla elde edilen yapısal tepkileri gerçek kayıtlarla elde edilen tepkilerle karşılaştırmak amacıyla çoklu-serbestlik-dereceli betonarme yapı modellerinin doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleri yapılmıştır. Bu amaçla, üç çalışma yapılmıştır: 1992 Erzincan (Türkiye) (Mw=6.6), 1999 Düzce (Turkey) (Mw=7.1), and the 2009 L'Aquila (İtalya) (Mw=6.3) depremleri. Sonuçlar, berligin basen etkileri olan Erzincan için simüle edilmiş kayıtların çoklu-serbestlik-dereceli modellerin gerçek tepkilerini etkili biçimde tahmin edemediğini göstermektedir. Ancak, sonuçlar daha sığ bir basen üzerinde olan Düzce için ümit vericidir. Çoğunlukla sert zeminler üzerinde olan L'Aquila için ise sonuçlar kullanılan simülasyon tekniğine göre değişmektedir. Özetle, simüle edilmiş kayıtların gerçek kayıtlara temel sismolojik özellikler cinsinden uygunluk göstermeleri durumunda simülasyonların deprem mühendisliğinde kullanımı uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the recent advances in scientific computing, ground motion simulations have become more common. However, use of simulated motions for earthquake engineering purposes is still not well investigated. In this thesis, the efficiency of records simulated with the stochastic finite-fault technique in seismic demand estimation is studied in two different earthquake engineering applications. First, vulnerability assessment in a selected region, Erzincan (Turkey) is performed with simple single-degree-of-freedom structural models. For this purpose, seismic loss estimation for past and potential events is carried out considering both regional seismicity and local building information. Comparison of the estimated damage with the observed damage during the 1992 Erzincan earthquake reveals that, with well-defined local parameters, realistic ground motions can be simulated and used as input to SDOF models for seismic loss estimation. In the second part, nonlinear time history analyses of reinforced-concrete multi-degree-of-freedom models are performed to compare structural responses to simulated records with those to the corresponding real records. For this purpose, three case studies are considered: The 1992 Erzincan (Turkey) (Mw=6.6), the 1999 Düzce (Turkey) (Mw=7.1), and the 2009 L'Aquila (Italy) (Mw=6.3) earthquakes. Results show that for Erzincan with predominant basin effects, simulated motions fail to realistically predict real MDOF responses. However, results are promising for Düzce located on a shallow alluvial basin. For L'Aquila located mostly on stiff sites, results vary according to the simulation technique applied. In summary, when the simulated motions match the real records in terms of major seismological features, use of simulations in earthquake engineering seems feasible.