Fatigue performance of engineered cementitious composites
Tasarlanmış çimento bağlayıcılı kompozitlerin yorulma performansı
- Tez No: 442278
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir yolun kullanım süresi boyunca gerçekleştirilen onarım ve takviye işlemleri o yolun yapım işleri kadar önemlidir. Bu kapsamda, doğru ve verimli tamir yöntemi uygulamak ekonomik ve teknik nedenlerden dolayı son derece önemlidir. Yolda oluşan hasar seviyesine bağlı olarak bu hasarı onarmak için kullanılabilecek pek çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin arasında yer alan ve doğrudan yol üzerine ya da yolun üst tabakasının bir kısmıyla değiştirilen takviye yöntemi en yaygın yöntemlerinden biridir. Bu takviye yöntemi asfalt veya beton üzerine uygulanabilir. Beton takviyeler özellikle beton yolların artan kullanımı ile beraber son zamanlarda büyük bir önem kazanmaktadır. Bunların hepsi asfalt ile karşılaştırıldığında beton yolun uzun ömürlü özeliğiyle ilişkilendirilebilir. Ancak, betonun rijit doğası yüzünden bu kaplamanın kalınlığı daha yüksektir. Bu çalışmada, daha az kalınlıkta kullanıldığında yol ve kaplama arasındaki çatlakların aktarılmasını azaltma kabiliyeti olan şekil değiştirme sertleşmesi gösteren yüksek performanslı lif donatılı çimento bağlayıcılı kompozitlerin kullanılması önerilmektedir. Bu özelliği test etmek için beton yol üzerine uygulanacak şekilde iki ECC karışımının yorulma altındaki performansları incelenmiştir. Bununla beraber, farklı bileşenler içeren ECC karışımlarının yorulma performansı incelenmiştir. Ayrıca, Weibull dağılımı kullanarak yorulma altında bu karışımın başarısızlık olasılığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yorulma deneyinin süresini azaltmak için iki yeni yorulma dayanımı tahmin eden yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The maintenance and rehabilitation of a pavement during its service life is as much important as the construction works of this pavement. In this scope, applying the correct and efficient repair method is highly critical for economic and technical reasons. Depending on the damage level of the pavement, there are many different methods that can be used to repair the pavement. The use of an overlay is one of the most common methods, where a new layer can be applied directly over or replace the top part of an existing pavement. This overlay can be made from asphalt or concrete as well. Concrete overlays are gaining importance recently, especially with the increasing use of concrete pavements. All of these can be related to the long service life of concrete pavements compared to asphalt. However, because of the rigid nature of concrete the thickness of this overlay is higher. In this work, ECC type of concrete was suggested to be used as an overlay because with a less thickness it has the ability to reduce the reflection of the cracks from the old pavement and the overlay. To testify this property, the performance of two ECC mixtures as a concrete pavement overlay was investigated under fatigue loading. Along with that, the fatigue performance of ECC mixtures of different compositions was examined. Moreover, using Weibull distribution the failure probability of these mixtures under fatigue was determined. In addition to this, to reduce the time of the fatigue examination two new fatigue life prediction methods were suggested.