Identification of phenolic compounds in Rheum ribes L.
Rheum ribes L. fenolik bileşenlerinin tanımlanması
  1. Tez No: 442295
  2. Yazar: SEPIDEH FAZELI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN CORUH, YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Rheum ribes L. bitkisinin antioksidan fenolik bileşenleri incelenmektedir. Bilim dünyasında, serbest radikallerle savaşmak için yeni ve etkin antioksidanlar bulmak üzerine, sürekli artan bir baskı vardır. Antioksidan bileşenler arasında, fenolikler en büyük sınıfı oluşturur ve bu nedenle biyokimyasal çalışmalarda önemli bir yer tutarlar. Fenolikler, bazı bitki familyalarında ikincil metabolitler olarak yüksek miktarlarda bulunurlar. Bu familyalardan biri olan Polygonaceae, pek çok türünde alkaloid ve fenolik bileşenler içermektedir . Rheum ribes, Polygonaceae türlerinden biri olarak daha henüz fenolikleri ve antioksidan kapasiteleri açısından incelenmemiştir; bu nedenle bu çalışmada, bitkinin çiçekli bölümlerinin metanol özütü çıkartılarak fraksiyonlarına ayrılmış ve fraksiyonlara antioksidan kapasite tayin metodları uygulanmıştır. DPPH testi antioksidan kapasitenin araştırılmasında, total fenol miktarı tayini ise hangi fraksiyonda en fazla fenolik içerik olduğunu bulmak için kullanılmıştır. Bununla birlikle, total flavonoid miktar testi, en fazla flavonoid miktarını içeren fraksiyonun tespiti için yapılmıştır. Fraksiyonlar RP-HPLC metodu kullanılarak incelenmiş, bunun sonucunda etil asetat fraksiyonunda diğer maddelerin yanında gallik asit, p-kumarik asit ve kuersetin'in varlığı RP-HPLC kromatogramı ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves the investigation of antioxidant phenolic and flavonoid compounds in Rheum ribes L. There is a continuous mounting pressure, in the scientific world, to discover new and potent antioxidants, to combat the free radicals. Among the antioxidant compounds, the phenolics and flavonoids comprise the largest class, and thus hold an important place in biochemical studies. Rheum ribes belong to the family of Polygonaceae in the genus Rheum, which is consumed as a medicinal plant. Since this plant is a source of one of the most important crude drugs in the Middle East (Kashiwada et al., 1988), its antioxidative properties were also worthwhile to be investigated as well as its phenolic constituents. In this study, the crude extract of the roots of Rheum ribes subjected to solvent-solvent fractionation. and each of the fractions were then subjected to the DPPH , total phenolic content and total flavonoids tests. Ethyl acetate fraction exhibited the highest antioxidant capacity, total phenolics and flavonoids compounds. Further analysis by RP-HPLC showed that all fractions contained different number of phenolic compounds and gallic acid, p-coumaric acid and quercetin were present according to the co-injection in RP-HPLC in ethyl acetate extract.