Rafineri atıksularında bulunan fenolik bileşikleri parçalayan mikroorganizmaların izolasyonu ve fenol parçalanma etkinliklerinin belirlenmesi
Isolation of microorganisms degrading phenolic compounds in refinery wastewaters and determination of phenol degradation activities
- Tez No: 691458
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fenoller, rafineriler gibi birçok ağır sanayinin deşarj atık sularında bulunmakta olup çıkış suyunda tat ve koku problemlerine sebep olan toksik kimyasallar sınıfında değerlendirilen bir birleşiktir. Fenol ve fenolik türevler, teratojenik, toksik, kanserojen ve mutajenik özellikler nedeniyle tehlikeli olan en iyi bilinen aromatik bileşikler arasındadır ve bunların ortamdan uzaklaştırılması önemlidir. Bu tez çalışmasında PETKİM Petrokimya Holding A.Ş atık su arıtma ünitesinden ve Evka-3 Garaj çamurundan alınan örneklerden fenol ve çeşitli fenolik bileşikleri biyodegradasyon yeteneğindeki etkin mikroorganizma kültürlerinin seçilerek izolasyonu, tanımlanması ve parçalama etkinliklerinin belirlenmesi yapılmıştır. İzole edilen 3 türün Lactococcus garvieae, Microbacterium arabinogalactanolyticum ve Brevundimonas diminuta olduğu belirlenmiş ve biyodegradasyon etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda fenol için; 30oC'de Lactococcus garvieae % 100 , 25oC'de Microbacterium arabinogalactanolyticum % 100 , ve Brevundimonas diminuta ise % 100 oranında biyodegradasyon etkinliği göstermiştir. Fenolik bileşik olan 2,4 DNP için yapılan analizler sonucunda ise 25oC'de Microbacterium arabinogalactanolyticum % 100 oranında biyodegradasyon etkinliği gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phenol is a compound which is considered as a toxic chemical being found in the discharged wastewater of many heavy industries such as refineries and phenols causes the problem of taste and smell in the discharged water. Phenol and phenolic derivatives are among the best known aromatic compounds that are dangerous due to their teratogenic, toxic, carcinogenic and mutagenic properties and it is important to detract it from the environment. In the thesis study, effective microorganism cultures with biodegradabilitywere selected from phenol and various phenolic compound samples taken from the wastewater treatment unit of PETKİM Petrokimya Holding incorporated company and Evka-3 Garage sludge, and the isolation, identification and determination of their degradation efficiencies were carried out. Isolated three types Lactococcus garvieae, Microbacterium arabinogalactanolyticum, and Brevundimonas diminuta have been determined and biodegradation efficiencies were evaluated by HPLC analysis. As a result of the experiments, biodegradation efficiency For phenol was shown as 100 percent of Lactococcus garvieae at 30 degress, 100 percent of Microbacterium arabinogalactanolyticum at 25 degrees , and 100 percent of Brevundimonas diminuta accordingly. As a result of the analyses for the phenolic compound 2.4 DNP, it has been determined that Microbacterium arabinogalactanolyticum shows biodegradation efficiency for 100 percent at 25 degrees.