Jinekolojik laparoskopide tek doz ondansetron ve P6 (NEIGUAN) akupunktur noktasının bulantı-kusmaya etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 44230
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VII. ÖZET Çalışmamızın amacı, postoperatif bulantı kusmanın (POBK) sık görüldüğü jinekolojik laparoskopi vakalarında profllaktik olarak uygulanan, tek doz ondansetronun etkisini, P6 (NEIGUAN) noktasına yapılan akupunktur uygulamasıyla karşılaştırmaktır. Etik komiteden izin alınarak, ASA I-II sınıflamasında 65 kadın hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaşlan 18-45 arasında değişen hastalar randominize olarak 3 gruba ayrıldılar (P6 ; 20, O ; 25, K ; 20). Premedikasyon yapılmayan hastalara, indüksiyondan 5 dakika önce antiemetik yöntem olarak ; Akupunktur (Pö) grubunda her iki önkoldan ?& noktasına 0.2 mi % 50 Dekstroz, Kontrol (K) grubuna 20 cc i.v. serum fizyolojik, Ondansetron (O) grubuna da 8 mg ondansetron i.v. olarak verildi. Her üç grupta anestezi indüksiyonu tiyopental sodyum, anestezi idamesi % 50 N20 + % 50 O2 ve halotan, kas gevşemesi vekuronyum bromid ile sağlandı. Hastalar vital fonksiyonlar ve bulantı kusma yönünden postoperatif 1. saat, 6. saat ve 24. saatte izlendi. 1. ve 6. saatlerde ondansetron (O) ve akupunktur (Pö) grupları arasında POBK'ya etkinlik yönünden anlamlı bir fark gözlenmezken (p > 0.05), bu iki grup 1. ve 6. saatlerde kontrol (K) grubu ile karşılaştırıldığında antiemetik etki yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p < 0.01). 24. saatte ise her üç grup arasında anlamlı fark yoktu (p > 0.05). Çalışmamızda POBK profilaksisinde ondansetron ve P6 (NEIGUAN) akupunktur uygulamasını etkili bulduk. Ancak etkinliği, uygulamadaki kolaylığı ve ekonomik oluşu sebebiyle Pö (NEIGUAN) akupunktur uygulamasının laparoskopi sonrası bulantı kusma profilaksisinde ilaç tedavisine alternatif bir yöntem olabileceği kanaatindeyiz. 63
Özet (Çeviri)
Via SUMMARY In this study, the efficiency of single dose of i.v. ondansetron and Pö (Neiguan) acupuncture point were compared in preventing postoperative nausea and vomiting after general anaesthesia in gynecological laparoscopy. Sixty-five ASA I-II female patients between ages 1 8 and 45 were included in this study. The patients were separated into 3 groups at random (P6 ; n=20, O ; n=25, C ; n=20). No premedication was given to the patients. Five minutes before the induction, 0.2 ml 50 % Dextrose from the Pö point on fore arm in acupuncture group (Pö), 20 cc i.v. serum physiologic in control group (C) and 8 mg i.v. ondansetron in ondansetron group (0) were given. Anaesthesia induction, maintenance and muscle relaxation were provided by thiopental sodium, 50 % N^O plus 50 % O2, and vecuronium bromide respectively in all groups. Vital functions and nausea-vomiting were evaluated at 1st, 6th and 24th hour postoperatively. While there was no significant difference between ondansetron (O) and acupuncture (Pö) groups in postoperative antiemetic effect (p > 0.05), there was statistically significant difference between these groups and control group (p < 0.01) at the first and the 6th hours. No difference was detected between three groups at 24th hour. As a conclusion, both ondansetron and Pö (Neiguan) acupuncture were found to be effective in the prophylaxis of postoperative nausea-vomiting. Pö (Neiguan) acupuncture procedure may be considered as an alternative in preventing postoperative nausea and vomiting after gynecological laparoscopy because of it's effectiveness facility on application and economical advantages. 64