Periferik sinir stimülatörü tekniği kullanılarak yapılan perivasküler aksiller brakiyal pleksus blokaj kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 44231
- Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Brakiyal pleksusun aksiller yaklaşımla blokajı, önkol ve el cerrahisi için bir çok teknik ve lokal anestezik solüsyon kullanılarak uygulanan popüler bir rejyonal anestezi yöntemidir. Biz de bu çalışmada günümüzde rejyonal blokajda, kullanımı giderek artan periferik sinir stimülatörü tekniği ile, toksisitesi en az olarak kabul edilen lokal anestezik ajan olan prilokain enjeksiyonu yaparak, bu aksiller blokaj yönteminin kalitesini ve basan oranını saptamaya çalıştık. Çalışma, önkol ve el cerrahisi girişim endikasyonu olan; ASA I-H grubundan seçilen 16-72 yaş arası, 21 'i kadın, 29'u erkek toplam 50 hasta üzerinde yapıldı. Hiç bir olguya premedikasyon uygulanmadı. Operasyon salonuna alman hastalara venöz damar yolu açılarak, aksiller blokajın yapılacağı bölge asepsi-antisepsi kurallarına uyularak girişime hazırlandı. Aksiller arter trasesi belirlenerek işaretlendi. Bu belirlenen aksiller arter trasesi üzerinde en proksimal noktadan cilde periferik sinir stimülatörünün iğnesiyle girildi. İğnenin uygun lokalizasyonda olduğu belirlenince aspirasyon ve test dozundan sonra % 1.5'luk 30 cc prilokain solüsyonu kılıfa enjekte edildi. Çalışmamızda aksiller blokaj kalitesi; lokal anestezik ajanın verildiği stimulator akımı, turnike toleransı, distal ve proksimal motor blokaj başlangıç (parezi) zamanı, tam distal ve proksimal motor blok oluşma (paralizi) zamanı, elde motor blok başlangıç (parezi) zamanı, elde tam motor blok oluşma (paralizi) zamanı, sensoriyal (analjezi/anestezi) ve motor blokaj derecelendirmeleri, motor blokaj başlangıcı, S4sensoriyal blok basan oranı ve bu oranın aksiller kılıftan orijin alan sinirlere göre dağılımı, ilk sensasyon zamanı (analjezi zamanı) değerlendirilerek belirlendi. Lokal anestezik solüsyonun verildiği ortalama akım: 0.29+0.08 mA, %100 turnike toleransı, proksimal motor blok başlangıç zamanı: 8.67+6.13 dakika, distal motor blok başlangıç zamanı: 11. 62±6.79 dakika, tam proksimal motor blok zamanı: 24.28+10.68 dakika, tam distal motor blok zamanı: 31.08±10.85 dakika, elde motor blok başlangıç zamanı: 11.50±5.58 dakika, elde tam motor blok zamanı. 29.29±10.73 dakika, motor kayıp başlangıcı: 6.46±4.52 dakika, basan oranı ise (analjezi / anestezi) iki ayn yöntemle %84 ve %90 olarak saptandı. Başarılı sensoriyal tutulumun aksiller kılıf orijinli sinirlere göre dağılımı ise (gradel=analjezi veya grade2=anestezi): Aksiller sinirde %88, muskülokutanöz sinirde %84, radial sinirde %96, median sinirde %96, ulnar sinirde %96, önkolun median kutanöz sinirinde %96, kolun median kutanöz sinirinde %92 olarak saptanmıştır Sonuç olarak, deneyimli ellerde, aksiller yaklaşımla periferik stimülatörü ve %1,5'luk prilokain kullanılarak yapılan brakiyal pleksus blokaj tekniğinin, yeterli sensoriyal, motor blokaj sağladığı, güvenli ve başarılı olduğu bu nedenle; üst ekstremiteye ait orta uzunluk süreli operasyonlar için uygun bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır. 5S
Özet (Çeviri)
SUMMARY Blockade of the brachial plexus via axillary approach is a popüler regional aneshesia method for forearm and hand surgery applied using many techniques and local anesthetic solutions. In our study we tried to determine the quality and success rate of this axillary blockade method using injections of prilocaine which is a local anesthetic agent accepted as having the least toxicity using the ever more used technique of peripheral nerve stimulation. The study was done on 50 patients 21 of which were women and 29 of which were men between ages of 16 to 72 from the group ASA I-II with indication for forearm and hand surgery. None of the cases were given premedications. The patients taken into the operating room were supplied with venous lines and the region in which the axillary blockade would be done were prepared obeying rules of asepsis and antisepsis. The axillary artery tract was found and marked. On this marked axillary tract the skin was entered using the peripheral nerve stimulator on the most proximal point when it was understood that the neddle was in the appropriate localization an aspiration was done and a test dose was given after which the sheath (nerve sheath) was injected 30 ml.s of 1,5 % prilocaine. In our study the axillary blockade quality was determined; evaluating the stimulator current; tourniquet tolerance, distal and proximal motor blockade initiation (paresis) of motor blockade in the hand, time (paralysis) of total block in the hand, sensorial (analgesia/anestesia) and motor blockade gradations, motor blockade sfiinitiation, sensorial block success rate and the distribution of this rate according to the nerves originating from the axillary sheath, first sensation time (analgesia time). The average current of local anesthetic solution was 0,29 ± 0,028 mA, tourniquet tolerance was 100 %, proximal motor blockade time was 8,67 ±6,13 minutes, distal motor blockade time was 11,62 ± 6,79 minutes, total proximal motor block time was 24,28 ± 10,68 minutes, total distal motor block time was 29,29 ± 10,73 minutes, motor loss initiation was 6,46 ± 4,52 minutes, success rate was (analgesia/anesthesia) using two different methods were 84 % and 90 %. The distribution of successful sensorial blockade acording to nerves, with axillary sheath origin was (grade I = analgesia or grade II = anesthesia) : In the axillary nerve 88 %, in the musculocutaneus nerve 84 %, median nerve 96 %, ulnar nerve 96 %, in the median cutaneus nerve of the forearm it was 96 %, in the median cutaneus nerve of the arm it was determined as 92 %. As a result, under experienced hands the brachial plexus blockade technique using 1,5 % prilocaine and peripheral stimulator via axillary approach was found to have succifient sensorial, motor blockade and is secure and successful and because of this it is suggested as an appropriate method for medium length operations for the upper extremity. S7