Interactive evolutionary approaches to multi-objective feature selection
Çok amaçlı değişken seçimine etkileşimli evrimsel yaklaşımlar
  1. Tez No: 442306
  2. Yazar: MÜBERRA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN, YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özellik seçme problemlerinde, amaç çıktı değişkenini karakterize etmek için girdi değişkenlerinin bir altkümesini seçmektir. Çıktı değişkenini karakterize ederken, sınıflandırma performansını maksimize etmek, seçilen girdi değişkeni sayısını minimize etmek gibi birden fazla amaç düşünülebilir. Çok amaçlı değişken seçimi problem için tercihe bağlı bir yaklaşım geliştirdik. Tüm domine edilemeyen çözümleri bulmak, işlemsel açıdan büyük çaba gerektiren bir problemdir ve yine de sonunda bir çözümün seçilmesi gerekir. Bu nedenle, karar verici tarafından tercih edilen bir çözüme yönelmeyi amaçlayan etkileşimli evrimsel yaklaşımlar geliştirdik. Karar vericinin tercihlerini bir tercih fonksiyonuyla simule ederek, yaklaşımımızı örnekler üzerinde test ettik ve iyi çalıştığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
In feature selection problems, the aim is to select a subset of features to characterize an output of interest. In characterizing an output, we may want to consider multiple objectives such as maximizing classification performance, minimizing number of selected features or cost, etc. We develop a preference-based approach for multi-objective feature selection problems. Finding all Pareto optimal subsets may turn out to be a computationally demanding problem and we still would need to select a solution eventually. Therefore, we develop interactive evolutionary approaches that aim to converge to a subset that is highly preferred by the decision maker. We test our approach on several instances simulating decision-maker preferences by underlying preference functions and demonstrate that it works well.