Heavy mesons in heavy quark effective theory
Ağır kuark etkin kuramında ağır mezonlar
  1. Tez No: 442305
  2. Yazar: ALTUĞ ELPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde ağır kuark etkin teori çalışıldı. Bir mezonun içeriğindekilerin etkileşim momentumu yaklaşık 300MeV düzeyindedir ki bu KRD'nin tedirgemesiz bölgesindedir. Bu bölgede KRD'nin çözümü olmasa bile etkin teori kullanılarak bilgi elde edilebilir. En ağır kuarkların kütleleri QCD' den çok büyüktür. Bu özellik kullanılarak sonsuz kütle limitinde KRD Lagrangian' ı modifiye edilerek etkin teori kuruldu. Ağır kuarkın hareketinin ve spin etkileşiminin kütle ile baskılandığı gösterildi. Sonuç olarak B ve D mezonlarının spin çiftleri arasında yaklaşık olarak kütle farkının olmayacağı öngörüldü. Ayrıca B ve D mezonlarının hafif serbestlik derecelerinin farklı çeşniler için kütle farkının yaklaşık olarak aynı olacağı öngörüldü. Daha sonra teori yarı leptonik B bozunmalarını çalısmak için kullanıldı ve tedirgenme serisi birinci seviyesine kadar hesap yapıldı. Tez Vcb bulunarak bitirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis heavy quark effective theory is studied. Typical interaction momentum between constituents of a meson is about 300MeV where QCD is in its nonperturbative region. Although there is no solution to QCD in this region information can be obtained by using effective field theories. The heaviest quarks have mass much greater than QCD. This property is used to construct an effective field theory in the infinite mass limit by modifying the QCD Lagrangian. The residual motion and the spin interactions of the heavy quark are shown to be suppressed by the heavy quark mass. This leads to the formation of degenerate spin doublets of B and D mesons. Also it is predicted that the change in mass when the light quark flavor is changed is the same between B and D mesons. Then HQET is used to study semileptonic B to D decays upto the first order in perturbative series. In the end Vcb is calculated.