Quantification of salmonella in treated biosolids from municipal wastewater treatment plants in four cities in Turkey using culture-based techniques
Salmonella bakterilerinin türkiye'nin dört ilindeki evsel atıksu arıtma tesislerinden gelen arıtılmış biyokatılarda kültüre dayalı yöntemlerle kanitatif olarak belirlenmesi
- Tez No: 442341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ROBERT MURDOCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Atıksu arıtma tesislerinde her gün yüksek miktarlarda biyokatı üretilmektedir. Üretilen bu atıksu çamurlarının Türkiye'de yasal olarak kullanım izni olmadığı için çoğunlukla katı atık sahalarına tasfiye edilmektedirler. Biyokatıların toprakta kullanımı, bu fazla miktarlardaki atıksu çamurlarının işe yarar kullanımının sağlanabilmesi açısından yararlı ve geçerli bir alternatiftir. Ancak çamurların insan teması ve kullanımı bakımından yeterli düzeyde güvenli hale getirilmiş olmaları sağlanmak zorundadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin dört arıtma tesisinden (Ankara, Eskişehir, Kayseri, Yozgat) alınan biyokatı örneklerinde, biyokatılarda bulunan en önemli patojenlerden olan Salmonella bakterilerinin varlığı ve konsantrasyonu analiz edilmiştir. Miktar belirleme ABD Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) tarafından belirlenmiş ve kültüre dayalı bir yöntem olan 1682 Metodu ile gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, daha kesin ve hızlı miktar belirleme işlemi için yeni geliştirilmiş olan bir yöntem kullanılmıştır (propidyum monoazid ile desteklenmiş qPCR). Kültüre dayalı yöntemler sonunda Yozgat biyokatılarının arıtma sistemi göze alındığında beklenin dışında olarak yüksek oranda değişkenlik gösteren ve 693 MPN/4 g kuru ağırlıka ulaşan sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Ankara, Eskişehir ve Kayseri illerinden alınan biyokatı örneklerinin sonuçları, benzer arıtma sistemine sahip dünya üzerindeki başka ülkelerden de elde edilen ve yayınlanmış literatür değerleriyle uyumluluk göstererek çoğunlukla 0-50 MPN/4 g kuru ağırlık olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlar göstermektedir ki bu arıtma tesislerinden elde edilen biyokatıların tarım amaçlı faaliyetlerde kullanımı Salmonella patojeni göz önüne alındığında makul görünmektedir. Bu Salmonella miktarları moleküler metotlarla belirlenebilmek için fazla düşük kaldığından güncel EPA metodu bu az rastlanır ancak virulan patojen için en uygulanabilir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Large quantities of biosolids are produced every day from wastewater treatment plants. In Turkey, because there is no legally permissible use for this sludge, it is mostly sent to landfills for disposal. Land application of biosolids is a useful and valid alternative for making use of this huge amount of sewage sludge. However, it must be assured that it is adequately safe for human contact and use. In this study, biosolid samples from four Turkish treatment plants (Ankara, Eskişehir, Kayseri and Yozgat) were analyzed for presence and concentration of Salmonella, one of the key pathogens present in biosolids. Quantifications were carried out using a culture-based method established by the U.S. EPA (Method 1682). Additionally, a novel molecular method (propidium monoazide assisted Taqman qPCR) was employed to explore more accurate and rapid quantification. Based on the culture-based method, Yozgat biosolids were found to contain highly variable quantities, reaching up to 693 MPN/4g, higher than would be expected for such a treatment system. Salmonella in the biosolid samples from Ankara, Eskişehir, and Kayseri fell mostly in the range of 0-50 MPN/ 4 g dry weight, values consistent with both the published literature values from similar treatment plants around the world, indicating that usage of the biosolids from these treatment plants for agricultural purposes is reasonable in terms of this pathogen. These quantities of Salmonella proved too low to be efficiently detected by molecular methods, indicating that the current EPA method is the most applicable for this rare but virulent pathogen.