Anaerobic treatability and biogas production potential of pistachio processing wastewater with upflow anaerobic sludge blanket (UASB) reactor
Antep fıstığı atık suyunun yukarı akışlı çamur yataklı anaerobik (YAÇYA) reaktör ile anaerobik olarak arıtılabilirliği ve biyogaz üretim potansiyeli
- Tez No: 442340
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL NİYAZİ DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek organik içeriği olan tarımsal sanayi atıkları, konvansiyonel atık su arıtma tesislerinde arıtılmaya uygun değildir. Buna ragmen, bu atıklar yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılma potansiyelleri yüksektir ve uygun arıtım teknolojileri kullanılmasıyla değerli ürünlere dönüşebilirler. Anaerobik çürütme, organik bileşiklerin oksijen yokluğunda metan ve karbondiokside kadar indirgendiği bir süreçtir. Bu sebeple, Yukarı Akışlı Çamur Yataklı Anaerobik (YAÇYA) reaktörü gibi iyi anlaşılmış anaerobik biyo-teknolojiler, dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta ve sadece arıtım için değil aynı zamanda tarımsal sanayi atıklarının değerlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Türkiye'de yılda ortalama 130000 ton Antep Fıstığı üretilmekte ve işleme sırasında 520000 ton atık su ortaya çıkmaktadır. Ancak, bu konuda yapılmış akademik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, yerel bir atık olan antepfıstığı işleme atık suyunun anaerobik metotlarla arıtılma verimlerini belirlemek ve bu süreçte ortaya çıkacak biyogazın yenilenebilir enerji üretim potansiyelini belirlemektir. Bu amaçla tez sürecinde yapılan çalışmalar: (1) Antep fıstığı üretim sürecinde, dış yaş kabuğun soyulmasından kaynaklanan atık suyun YAÇYA reaktörü ile arıtılması; ve (2) bu süreçte oluşacak biyogaz üretim potansiyelini belirlemektir. Kullanılan YAÇYA reaktörlerin ortalama Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) arıtım verimleri % 73,8 ile % 86,74 arasında değişmektedir. Elde edilen maksimum KOİ giderim verimi YAÇYA 3'te % 95,4 olarak gözlenmiştir. Reaktörlerde elde edilen metan üretim verimi 154 – 305,49 ml / g KOİgiderilen aralığındadır. Sonuçlar, antep fıstığı atık suyunun YAÇYA reaktöründe anaerobik olarak arıtılabilir olduğunu ve süreçte biyogazın üretilebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Agro-industrial wastes cannot be treated in conventional wastewater treatment plants due to high organic contents. However, they have a high potential as renewable energy resources, and can be converted into valuable end products via application of appropriate treatment technologies. Anaerobic digestion (AD) is a process which converts organic materials into methane and carbon dioxide in the absence of oxygen. Therefore, well-established anaerobic biotechnologies, such as up-flow anaerobic sludge blanket (UASB) reactors, have been widely adopted worldwide as a tool for not only treatment but also valorization of agro-industrial wastes. In Turkey, 130000 tons of pistachio and 520000 tons of pistachio processing wastewater are produced annually. However, academic studies on anaerobic treatability of pistachio are limited. The aim of this thesis is determination of the efficiency of AD process for the treatment of pistachio processing wastewaters, a local agro-industrial waste, and production of biogas as surplus renewable energy source during the treatment process. To this purpose: (1) anaerobic treatment of the pistachio processing wastewater originated from peeling process of outer fresh husk of pistachio in an UASB reactor; and (2) determination of the biogas production during anaerobic treatment process were conducted. Average COD removal efficiencies of four UASB reactors were varying from 73.8 % to 86.74 %. Maximum COD removal efficiency observed in reactor UASB3 as 95.4 %. Average methane yields observed in reactors ranged in between 154 – 305.49 ml CH4/g CODreduced. The results revealed that pistachio wastewater can be treated with UASB and biogas can be produced.