Numerical modeling of groundwater flow at a coal exploration site in Eskişehir - Turkey
Kömür arama sahasının (Eskişehir - Türkiye) sayısal yeraltısuyu akım modellemesi
- Tez No: 442342
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sayısal yeraltısuyu modelleri, madencilik faaliyetlerinin ön fizibilite evresinde karmaşık yeraltısuyu sistemlerini değerlendirmek için faydalı araçlardır. Bunlar 3 boyutlu yeraltısuyu sistemini ve bu sistemin madencilik faaliyetleriyle etkileşimini simüle etmek için kullanılabilinir. Bu çalışmanın amacı, Eskişehir'de bulunan bir kömür arama sahasının kavramsal ve sayısal yeraltısuyu akım modellerinin geliştirilmesi ve öncül susuzlaştırma planlarının etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, ilk aşamada hidrolojik-hidrojeolojik bütçe hesaplamalarını da içeren kavramsal model geliştirilmiştir. Daha sonra, MODFLOW-SURFACT adı verilen 3 boyutlu sonlu farklar modeli yardımıyla yeraltısuyu akım rejimi modellenmiş ve kararlı akım koşulları altında kalibre edilmiştir. Duyarlılık analizleri yapıldıktan sonra, kalibre edilen model öncül yeraltı kömür panelleri tasarımlarına gelen suyun miktarını tahmin etmek için kullanılmıştır. Bu süreçte, ayrıca çalışma alanının kuzeybatı kısmındaki akımsız sınır koşulunun susuzlaştırma simülasyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Etki değerlendirmesi için, yeraltısuyu seviye haritaları, düşüm haritaları ve susuzlaştırma simülasyonları sonrasında hesaplanan yeraltısuyu bütçeleri değerlendirilmiştir. Bu simülasyon sonuçları, ortalama yeraltısuyu akışının derin ve sığ panellerde sırasıyla 129.72 L/s ve 33.08 L/s olarak hesaplanmış olduğunu göstermektedir. Pompaj kuyularının birçoğu susuzlaştırma simülasyonlardan önemli derecede etkilenmeyecekse de, Porsuk Çayı'na baz akımın ve kaynak-kaptaj boşalım miktarlarının azalması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Numerical groundwater models are useful tools for the evaluation of the complex groundwater systems in the pre-feasibility phase of the mining activities. They can be used to simulate three-dimensional groundwater system and its interaction with these activities. The purpose of this study is to develop conceptual and numerical models of the groundwater flow and evaluate the impact of preliminary dewatering of a coal exploration site in Eskişehir, Turkey. In this study, conceptual model including calculations of hydrologic-hydrogeological budgets were developed at the first stage. Then, groundwater flow regime was modeled and calibrated under steady state conditions by a three-dimensional finite difference model, namely MODFLOW SURFACT. After conducting sensitivity analyses, calibrated model was used to predict the quantity of inflow to preliminary designs of the underground coal panels. During this process, effect of no flow boundary condition at the northwestern part of the study area on dewatering was also analyzed. For the impact assessment, drawdown maps and the groundwater budgets calculated after dewatering simulations were evaluated. These simulation results indicate that the average groundwater inflows are about 129.72 L/s and 33.08 L/s to the deeper and shallower panels, respectively. Although most of the pumping wells will not be significantly affected by these simulations, decrease in the amounts of baseflow to Porsuk Stream and discharge from the springs-captages is expected.