Domatesin (Lycopersicon esculentum Mill.) besleme durumlarının uzaktan algılama teknik ve teknolojileri ile belirlenmesi
The determination of the nutritional status of tomato (Lycopersicon esculentum Mill.) with remote sensing techniques and technologies
  1. Tez No: 442365
  2. Yazar: ŞELAY SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan verimin ve/veya ekonomik getirinin azalmasıhususu, tarımsal üretimin önemli sorunları arasında yer almaktadır. Diğer taraftan özellikleartan gıda gereksinimini karşılamak amacıyla uygulanan“birim alandan yüksek verim eldeetme çabaları”ise kısa vadede başarılı olarak görünse de bu uygulamanın beraberinde gelenve özellikle aşırı gübre ve ilaç kullanımından kaynaklanan sorunlar da sektörün çözmesigereken sorunlardır. Bu nedenle, söz konusu böylesi sorunların özellikle rekabetçi pazarkoşullarında çözümlenebilmesi için üreticiler ürün, üretim ve pazara ilişkin hemen her şeyibilmek ya da bunları olabildiğince kontrol altında tutmak zorundadırlar. Pazar koşullarınıntakibi ve kontrolü bir tarafa bırakılacak olur ise tarımsal üretimin izlenmesi ya da kontrollü birüretimin gerçekleştirilmesi ve nihayet üretimin ve üretim ortamının denetlenmesi için sonyıllarda bazı yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesi kapsamında yoğun çalışmalarsürdürülmektedir. Bu yeniliklerden bir tanesi de bitkilerin kullandıkları fotosentetik aktifradyasyonun (PAR) ölçümü ve bu radyasyonun çeşitli şekillerde analiz edilmesine dayanan“uzaktan algılama (UA)”teknik ve teknolojileridir. Söz konusu bu yeni teknik ve teknoloji ileüretim ortamlarını ve üretimi bazı bilgi teknolojilerinden de yararlanarak izlemek ve değişenortam koşullarına göre üretim teknik ve teknolojilerinin uygulanması kapsamında dahasağlıklı ve daha güvenilir kararları vermek mümkün olabilmektedir. Bu araştırmada da sera koşullarında yetiştirilmiş olan LİNDA çeşidi domates bitkisininfarklı beslenme koşullarının uzaktan algılama yöntemleri ile belirlenip belirlenemeyeceğiaraştırılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desensine göre 4 tekerrürlü olarak saksıdayetiştirilen domates bitkilerine azot (N), fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg) ve demir(Fe) besin elementlerinin farklı dozları uygulanmış ve bitkilerin PAR kullanımları taşınabilirel spektroradyometresi ile elektromanyetik spektrumun 325-1075 nanometre (nm) dalga boyuaralıklarındaki spektral yansıma değerleri ölçülmüştür. Yansıma ölçümleri bitkilerin gençfide, çiçeklenme, meyve olum ve olgunlaşma gibi ana fizyolojik dönemleri esas alınarak,haftada bir defa ve dört tekerrürlü olarak yapılmış ve bu uygulama ile eş zamanlı olarak bitkiyapraklarının klorofil düzeyleri de belirlenmiştir. Sonuç olarak; domates bitkisinin beslenmekoşullarının uzaktan algılama yöntemleri ile belirlenip üretim süreçlerinin izlenebilmesininmümkün olduğu ancak bu teknik ve teknolojinin güvenle kullanılabilmesi için ilavearaştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu yeni araştırmalarda ise yetiştirme ortamımateryalinin doğala yakın olmasına özen gösterilmesinin, yansıma ölçümlerinin multispectralyerine hiperspektral teknolojiler ile yapılmasının ve klorofil ölçümlerinin de spektralölçümlerle eş zamanlı olarak yapılmasında yarar bulunmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Domates, gübreleme, uzaktan algılama, yansıma, izleme.
Özet (Çeviri)
The issue that the economical return and/or emerging yield decrease depending on variousfactors is among the most sicnificant subjects of the agricultural production. On the otherhand, especially 'the efforts to obtain high output from the unit area' in order to meet theincreasing food requirements may seem succesful in the short run, however, the problemsstemming from this implementation and especially from excessive usage of fertilizers andpesticides are among the ones to be solved. Therefore, in order for such problems to be solvedespecially in the competitive market conditions, the producers have to know almosteverything about the product, production and market or take them under control as much aspossible. Putting aside the following and control of the market conditions, in the recent yearswithin the scope of development of some new techniques and technologies, intensive workshave been conducted in order to keep up with agricultural production or to realize a controlledproduction and finally for the inspection of production and productional environment. One ofthese innovations is the measurement of the photosynthetical active radiation (PAR) andremote sensing (RS) techniques and technologies based on the analysis of this radiation inseveral ways. Via this aforementioned technique and technology, it is possible to observeproduction environments and production with the help of some information technologies andto make more healthy and more reliable desicions within the scope of the implementation ofthe production techniques and technologies according to changing environment conditions. This study is about whether a greenhouse type LINDA tomato vegetable can be determinedthrough the remote perception methods of different nutritional conditions. According torandom sampling experimental design, with 4 replications, the pot vegetable tomato wasgiven the different dosages of the nutritious elements such as nitrogen(N), phosphor(P),potassium(K), magnesium(Mg) and ferro(F) and PAR usages of the plants and the spectral reflection values of the electromagnetic spectrum between the intervals of 325–1075nanometre(nm) wavelengths were measured with a movable spectroradiometre. Reflectionmeasurements were carried out once a week with 4 replications which based on the mainphysiological periods of the plants such as young seedling, blossoming, emerging andmaturation of the fruits and via this implementation, the chlorophyl levels of the plant leaveswere simultaneously determined. Consequently, it is observed that it is possible to follow theproduction processes by determining the nutritional conditions of the tomato plant withremote preception methods, but some suplementary studies have to be conducted in order tobe able use this technique and technology safely. In these new studies, it will be beneficial topay attention that the material of the habitat is close to the natural, to make the reflectionmeasurements with the hyperspectral technologies instead of the multispectral ones and toconduct the chlorophyl measurements simultaneously with the spectral measurements.KEY WORDS: Tomato, Fertilizing, Remote Sensing, Spectral Reflection.