6360 sayılı yasaya göre oluşturulan büyükşehirler üzerine bir araştırma ve Malatya örneği
The act no.6360 according to law created a research on the metropolitians and example of Malatya
  1. Tez No: 442369
  2. Yazar: AHMET TURAN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Political Science, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme ve hızlı kentleşme eğilimi, kentsel alanlarda nüfus yığılmaları ve hizmet taleplerinde yetersizliklere yol açmıştır. Bu nedenle metropol kentsel alanlara yönelik yeni arayışlara gidilmiştir. Kamu yönetiminde yaşanan dönüşüm, büyükşehir belediyelerinin mevcut yönetim anlayışında da bazı değişiklikler gerektirmiştir. Türkiye'de bu süreçte farklı yasalar yürürlüğe girmiştir. Son olarak, 2012 yılında 6360 sayılı büyükşehir yasası ile büyükşehir yapılanmasında radikal değişikliklere gidilmiştir. Bu çalışmada, Malatya ili yeni yasa kapsamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and rapid urbanization trend, population concentration in urban areas and services, it led to impairment in demand. Therefore, for the metropolitan urban areas, it was made to new search.Transformation of public administration, metropolitan municipalities It has required some changes in the existing management approach.In this process, new legislation has been enacted in Turkey.Finally, in 2012, with the metropolitan act No. 6360 radical changesare made in the structuring of the metropolitans. In this study, Malatya city is considered under the new law.