Effective-field theory and monte-carlo simulation of the ising model under a time dependent oscillating longitudinal field
Zamanla değişen boyuna alan altındaki ising modeli için etkin-alan teorisi ve monte-carlo simulasyonu
  1. Tez No: 442386
  2. Yazar: EROL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması temel olarak, yakın zaman önce gerçekleştirilmiş çalışmalardan öne çıkanları kapsamaktadır. Temel amaç ve hareket noktası, zamana bağlı salınımlı bir dış manyetik alan tarafından sürülen donmuş düzensizlik ya da farklı tipte manyetik bileşen içeren spin sistemlerinin vermiş oldukları yanıtları anlamaktır. Bu bağlamda, tekli spin korelasyonlarını içeren Etkin Alan Teorisi ve Monte-Carlo simulasyonu tekniği kullanılarak, farklı tipteki spin sistemlerinin manyetizasyon dinamiği ve dinamik faz geçişi özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis report is essentially based on some of the outstanding results of recent series of papers. Our main aim and starting point are to understand the magnetic responses of the spin systems including quenched randomness or different types of magnetic components driven by a time dependent oscillating magnetic field. In this regard, we touch upon magnetization dynamics and non-equilibrium phase transition properties of considered systems by making use of both Effective-Field Theory (EFT) with single-site correlations and Monte-Carlo simulation (MC) technique in detail.