Hybrid meta-heuristic approaches for single and multi-objective buffer allocation problems in manufacturing systems
Üretim sistemlerinde tek ve çok amaçlı ara stok yerleştirme problemleri için hibrid meta-sezgisel yaklaşımlar
  1. Tez No: 442387
  2. Yazar: SİMGE YELKENCİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ara stok yerleştirme problemi, bir üretim hattının etkinliğini arttırmak için gereken ara stok alanlarına stok miktarını belirlemeyi içeren NP-zor kombinatoryal optimizasyon problemidir. Bu alanda çalışan araştırmacılar, farklı tip üretim sistemi konfigürasyonları için problemin çözümüne yönelik çeşitli optimizasyon teknikleri önermişlerdir. Bu doktora çalışmasının esas amacı, seri üretim hatlarında tek amaçlı ve çok amaçlı ara stok yerleştirme problemleri için etkin ve güçlü hibrid çözüm yaklaşımları ortaya koymaktır. Tek amaçlı ara stok yerleştirme problemini çözmek üzere, üretim hattında ara stok alanlarında belirli miktarda stoğun dağıtımı için Genetik Algoritma ve Tavlama Benzetimi Algoritmasını birleştiren bir hibrid meta-sezgisel algoritma tabanlı simülasyon optimizasyon yaklaşımı önerilmiş ve bu doğrultuda üretim sisteminde üretim miktarının arttırılması sağlanmıştır. Bu yaklaşım, generatif ve değerlendirici yöntemlerin birlikte ele alınmasını içermektedir. Hibrid algoritma, ara stok miktarlarını gösteren konfigürasyonları oluşturmak için generatif yöntem olarak kullanılmıştır. Sistemin performansını değerlendirmek üzere ise ortalama üretim miktarını belirlemek için kesikli sistem simülasyon modellemeye başvurulmuştur. Önerilen hibrid yaklaşımın performansını test etmeden önce algoritma parametrelerinin en iyi değerlerini belirlemek amacıyla deneysel bir tasarım çalışması yapılmıştır. Belirlenen parametre değerlerini kullanarak farklı seri üretim hatlarında hibrid yaklaşımın gücünü araştırmak amacıyla istatistiksel analizi de içeren kapsamlı bir deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu doktora çalışmasının ikinci kısmında ise üretim miktarı maksimizasyonu ve toplam ara stok miktarı minimizasyonu gibi birbiriyle çelişkili iki amacı optimize etmeyi amaçlayan çok amaçlı ara stok yerleştirme problemi ele alınmıştır. Bu amaçla, generatif yöntem olarak Seçkinci Baskın Olmayan Sıralamaya Dayalı Genetik Algoritma-II ile Çok Amaçlı Tavlama Benzetimi Algoritmasının özel bir uyarlamasının hibridlendiği evrimsel bir algoritma kullanılmaktadır. Hibrid algoritma için en uygun parametre değerlerini belirlemek için yapılan deneysel çalışma sonrasında önerilen hibrid yaklaşımın ara stok yerleştirme problemlerinde etkinliğini göstermek amacıyla farklı seri hat konfigürasyonlarında karşılaştırmalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The buffer allocation problem is an NP-hard combinatorial optimization problem involving the determination of the number of buffers in buffer locations required to increase the efficiency of a production line. Researchers in this field have proposed various optimization techniques to solve the problem for different types of production system configurations. The main purpose of this Ph.D study is to introduce efficient and robust hybrid solution approaches for both single and multi-objective buffer allocation problems in serial production lines. In order to solve single objective buffer allocation problem, a hybrid algorithm combining Genetic Algorithm with Simulated Annealing Algorithm -based simulation optimization approach is proposed to allocate of a certain amount of buffers among the buffer areas of a production line so as to maximize the production rate of the system. This approach involves the use of a generative tool and an evaluative tool. The hybrid algorithm is employed as a generative tool to create candidate buffer size configurations. As a performance evaluative tool, discrete event simulation modeling is used to obtain the average production rate of the line. Prior to testing the performance of the proposed hybrid approach, an experimental design study is conducted to identify the best values/scheme for the hybrid algorithm parameters. Moreover, using these best hybrid algorithm parameters, a comprehensive experimental study along with statistical analysis is carried out to investigate the power of the hybridization for various serial line configurations. In the second stage of this Ph.D thesis, multi-objective buffer allocation problem which has two conflicting objectives, i.e. production rate maximization and total buffer size minimization is considered. For this purpose, the generative method is based on an evolutionary algorithm in which Elitist Non-dominated Sorting Genetic Algorithm and a special version of a Multi-objective Simulated Annealing Algorithm are hybridizied. Following the experimental study to identify appropriate values for the hybrid algorithm parameters, a comparative study is carried out to present effectiveness of the proposed hybrid approach on solving buffer allocation problems for various serial line configurations.