Trichomoniasis Vaginalis'te tanı yöntemlerinin değerlendirilmesi ve parazitin sosyal yaşama etkileri
  1. Tez No: 44238
  2. Yazar: RÜYA TOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZA BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Kadın ve erkekte idrar ve üreme yollarına Trichomonas vaginalis'in yerleşmesiyle oluşan Trikomoniyaz idrar ve üreme yollarının bütün hastalıkları ile karışabileceğinden sadece klinik tanı yeterli değildir.Ayırıcı tanı için mutlak laboratuvar tanısı gereklidir. Bu nedenle etkensel tanı yöntemlerinden direkt mikroskobik bakı.Giemsa boya yöntemleriyle boyalı preperatların bakısı, Mod.Diamond besiyerine ekim kullanılmıştır. Ayrıca indirekt tanı yöntemlerinden İFAT ile pozitif olguların serumlarında İgG antikorları araştırılmıştır. Bu dört laboratuvar tanı yöntemleri karşılaştırılarak duyarlılıklarının ortaya konması amaçlanmıştır. 1992-1994 yılları arasında İzmir Genelevi'nde çalışan, İzmir Kadın Hastalıkları ve Doğumevi ve İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Laboratuvar'ına gelen 860 hastadan sağlanan vaginal akıntı örneğinin 100 (%11,63)'ünde Trichomonas vaginalis saptanmıştır. Yöntemlere göre duyarlılıkları, mikroskobik bakıda %73, boyalı bakıda(Giemsa) %61,Kültürde(Mod.Diamond)%90,!00 pozitif olgunun İFAT ile duyarlılığı %86 olarak saptanmıştır.Bu yöntemler içinde en duyarlı sonucu verenin Mod.Diamond Besiyeri olduğu saptanmıştır.Tüm veriler tablolar halinde detaylı olarak verilmiştir. Trichomonas vaginalis'in sosyal yaşama ve kişiler üzerine etkisi anket formları ile araştırılmıştır.Risk gurubu olan genel kadınların rutin kontrolleri ve sağaltımlarının yapılması gerektiği.halkın bu konuda bilinçlendirilmesi kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trichomoniasis.which is colonized in genitourinary systems both in men and women,can be easily diagnased with other diseases of the same localizations. For this reason.only clinical diagnosis is not sufficient. Laboratory diagnosis is extremely important in differential diagnosis. Direct microscopy, Giemsa stain and culturing in Mod. Diamond were used. Indirect assays (antibody assays) are widely used.IgG antibodies have been searched by I FAT. In this study.these four technics were compared for their sensitivities. Between 1992-1994, 860 samples from women of İzmir Brothel house, Gynecology Hospital and women who attended to our Institute were studied for the presence of Trichomoniasis. Totally 100 (11,63 percent ) patients with Trichomoniasis were found in this population. Sensitivities of technics are direct microscopy (%73), Giemsa stained microscopy (%61).culture in Mod. Diamond "(%90) jFAT (%86) respectively. The most sensitive technic in our study was Mod. Diamond. All data were given in details in charts. The effect of Trichomoniasis as a disease on a social life and directly on people were investigated with questionnaire forms. It is concluded that prostitutes, who are considered as the risk group,have to be examined routinely and people must be educated on this subject.These precoutrons will help to control all sexually transmitted diseases.