Akut ve Kronik Toxoplasmosis'te ayırıcı tanı yöntemleri
- Tez No: 44241
- Danışmanlar: PROF.DR. H. AYDINTEN KUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İngiltere' deki 3 Toxoplasma referans merkezinden biri olan St. George' s Hastanesi bünyesindeki laboratuvara 17 Kasım 1993 - 14 Şubat 1994 tarihleri arasında gelen hastalara ait 596 örnekte çeşitli serolojik yöntemler ve PCR uygulanmıştır. İnokulasyon için gelen örneklere inaktivasyon uygulanmamıştır ve hiç bir HIV-pozitif olguya ait örnek inokule edilmemiştir. İnokulasyon için gelen örnekler en kısa zamanda inoküle edilmiştir. Gelen her hasta örneğine önce Dye test ( DT ) ve Latex testleri ( LAT ) çalışılmış, iki test arasında uyumsuzluklarda Direkt Agglütinasyon ( DA ) testi doğrulama testi olarak kullanılmıştır. DT > 3 1 İÜ tüm örneklerde ve her hangi bir DT değeri tespit edilmiş transplantasyon alıcılarına ait örneklerde tek çukur ISAGA ile IgM taraması yapılmıştır. Her hangi bir DT değeri olan korioretinitli hastalara, konjenital enfeksiyon riski olan Annefoebek çiftlerine, özgün IgG değeri tespit edilmiş hamilelere, DT > 1000 İÜ örneklere, gebelik öncesi tarama yapılacak tüm örneklere üç çukur ISAGA ve ELISA De IgM araştırması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca DT pozitif olan 1 yaş ve altındaki tüm bebeklerde IgM yanısıra IgA da araştırılmıştır. ISAGA ve ELISA yöntemleri ile IgM pozitif bulunan örneklerde hastalığın başlangıç tarihi ile ilgili değerlendirme yapmakta yardımcı olan ELISA IgG yöntemi ile AVİDİTE bakılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi ile LAT ve DT sonuçlarının oldukça uyumlu olduğu, pozitif LAT sonucu saptanan olgularda DT, DS-ELISA, ISAGA, yapılabiliyorsa PCR ile ileri araştırmaların yapılmasının uygun olacağı, LAT' nin her laboratuvarda uygulanabilecek etkili bir tarama yöntemi olduğu, pozitif olguların referans birimlerinde Dye test ve DS-ELISA yöntemlerinin yanı sıra, yardımcı testlerle ( LAT, DA, İFA, ISAGA ) desteklemesinin, referans merkezlerinin tanıda kullanılan yenilikleri ( PCR, İmmunoblot, Western blot gibi ) uygulayabilmesinin toxoplasmosis' in çağdaş tanısına katkıda bulunacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Five hundred and ninety six specimens from patients, whom attended St. George's hospital Toxoplasma Reference unit between 17th November 1993 - 14th February 1994, were evaluated by serological tests, by PCR and by mice inoculation. Specimens for inoculation were not only inactivated but also not inoculated if belong to HIV-positive patients. Initially, DT and LAT were performed for each specimen, when discrepant results were seen DA has been performed for correction. One well ISAGA IgM screening was performed for any specimen with DT > 31 IU and specimens of transplant recipients with any DT titer. Three well ISAGA IgM and ELISA IgM were performed for specimens of patients with chorioretinitis with any DT titer, specimens of mother/ baby couples with the risk of congenital infection, specimens of pregnant women with specific toxoplasma IgG, any specimen with DT > 1 000 IU, specimens for prepregnancy screening. Avidity was searched by ELISA IgG on specimens with positive ISAGA IgM and ELISA IgM serology. ISAGA IgA was also performed on specimens of infants, under the age of 1 year, with any DT titer. After evaluating the results, it was observed that LAT gave very similar results with DT, but further assessment of positive cases should be performed by DT, DS-ELISA, ISAGA and, if available, PCR is beneficial. As a result LAT seemed to be test of choice for screening since it is easy and safe to perform. For a perfect diagnosis, it is concluded that sera with positive LAT results should be sent to reference units for further evaluation in which DT ( Golden Standard ), DS- ELISA IgM, ISAGA IgM are used, additional to new methods such as PCR, Western blot, Immunoblot.