Koyunlarda akut ve kronik Toxoplasma gondii enfeksiyonuna karşı etkili DNA aşı stratejisinin geliştirilmesi
Development of an effective DNA vaccine strategy against acute and chronic Toxoplasma gondii infection in sheep
  1. Tez No: 956783
  2. Yazar: SEREN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU DEĞİRMENCİ DÖŞKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET KARAKAVUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toxoplasma gondii, koyunlarda düşük, ölü doğum ve yavru kaybına yol açan önemli bir zoonotik parazittir. Mevcut tek ticari aşı TOXOVAX® bazı sınırlılıklar taşıdığından, alternatif aşı platformlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, GRA8 antijenine dayalı, koyun kodonlarına göre optimize edilmiş bir DNA aşısı (pVAX1-scoGRA8) geliştirilmiş ve üç doz halinde koyunlara uygulanmıştır. Aşının ekspresyonu HEK293T hücrelerinde doğrulanmış; humoral ve hücresel yanıtlar ELISA, Western blot ve stimülasyon sonrası sitokin analizleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, pVAX1-scoGRA8 aşısının rGRA8 proteinini başarıyla eksprese ettiğini ve antijen spesifik IgG ile birlikte CD4+ ve CD8+ T hücrelerine bağlı IFN-γ üretimini indüklediğini göstermiştir. Bu bulgular, aşının hem humoral hem hücresel yanıt oluşturarak koyun toksoplazmozisine karşı etkili bir aday olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is an important zoonotic parasite that causes abortion, stillbirth and lamb loss in sheep. Since the only commercial vaccine available, TOXOVAX®, has certain limitations, there is a need for alternative vaccine platforms. In this thesis, a DNA vaccine (pVAX1-scoGRA8) based on the GRA8 antigen and optimised according to sheep codons was developed and administered to sheep in three doses. The expression of the vaccine was confirmed in HEK293T cells; humoral and cellular responses were evaluated using ELISA, Western blot and cytokine analysis after stimulation. The results demonstrated that the pVAX1-scoGRA8 vaccine successfully expressed the rGRA8 protein and induced IFN-γ production by CD4+ and CD8+ T cells, along with antigen-specific IgG. These findings indicate that the vaccine is an effective candidate against sheep toxoplasmosis by eliciting both humoral and cellular responses.