Oküler toxoplasmosis'in nested PCR ile tanısı
- Tez No: 111786
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. YÜKSEL GÜRÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniğinde katarakt operasyonu sırasında rastgele seçilen 35 kataraklı hastanın gözünün ön odasından alınan sıvı(akköz hümör) ve akut okular toxoplasmosis ön tanılı bir hastanın her iki gözünden alınan akköz hümörler ve aynı hastaların serumları toplanarak İngiltere'deki PHLS Toxoplasma Referans Ünitesine götürülerek çeşitli serolojik testler ve nested PCR ile değerlendirilmiştir. Toplam 37 akköz hümörde nested PCR uygulanarak Toxoplasma DNA'sı aranmıştır. Tüm akköz hümörlerde ELISA IgG testi ile anti-Tbxop/asma IgG antikor varlığı aranmıştır. Tüm hastaların serumlarında Dye test, IFAT IgG, ELISA IgG, IgM, İmmun Capture ELISA (Toxonostika kiti), ISAGA IgM (Bio-Meriex firmasına ait) testleri çalışılarak Toxoplasma IgM ve IgG antikor varlığı araştırılmıştır. Hastalarında hiçbirinde anti- Toxoplasma IgM seropozitifliği saptanmamış, 36 hastanın 25'inde(%69.4) anti-Toxop/asma IgG seropozitifliği görülmüştür ve bunların her biri kronik inaktif toxoplasmosis olarak yorumlanmıştır. Katarak operasyonu sırasında retinada konjenital Toxoplasma skarı olduğu düşünülen olgunun serumunda anti-Tbxoplasma antikorlarına rastlanılmamış ve konjenital Toxoplasma skarı ön tanısından uzaklaşılm ıştır. Araştırmaya alınan 36 hastadan sadece 1 hastada, sağ gözünde akut oküler toxoplasmosis, sol gözünde ise konjenital Toxoplasma skarı olduğu düşünülmüştür. Bu hastada alınan serumda çalışılan testlerde anti- Toxoplasma IgM negatif, IgG ise pozitif olarak saptanmış ve kronik inaktif toxoplasmosis olarak değerlendirilmiştir. Sağ ve sol gözden parasentez ile alınan akköz hümörlerde ELISA IgG testi ile intraoküler IgG antikorları saptanmayıp, nested PCR ile Toxoplasma DNA'sı pozitif olarak bulunmuş ve hasta derhal anti- Toxoplasma tedavisine başlanılmış ve tedaviye cevap alınmıştır. Katarakt operasyonu sırasında alınan akköz hümörlerin(35 hasta) hiç birinde nested PCR ile Toxoplasma DNA'sı ve intraoküler anti-Toxoplasma antikorlarına rastlanmamıştır.80 Sonuçta tipik Toxoplasma korioretinitli hastaların tanısının klinik ve tedaviye iyi cevap ile konulabileceği fakat atipik Toxoplasma korioretinitli olgularda tanıda PCR'dan yararlanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study sera and aqueous humor samples of 36 randomly selected patients who attented Ege University Medical Faculty Department of Ophtalmology and 9 Eylül University Medical Faculty Department of Ophtalmology were assesed at PHLS Toxoplasma Refence Unit in Swansea- Wales by using several serological methods and nested PCR. 35 of 36 patients were sufferring from cataract and 1 patient had the presumptive diagnosis of acute ocular toxoplasmosis. Aqueous humor sampling was performed on both eyes of this patient. Other 35 patients' aqueous humor samples were performed by expert ophtalmologist prior to cataract operations. 37 humor aqueous samples were studied by both nested PCR and ELISA IgG, and the sera of these patients were asseyed by Dye test, IFAT IgG, ELISA IgG, ELISA IgM, Immun Capture ELISA(Toxonostika), ISAGA IgM for the presence of Toxoplasma spesifik IgG and IgM antibodies. We could not detect Toxoplasma Spesifik IgM in non of the samples. In 25 patients(69.4%) we managed to find Toxoplasma spesific IgG antibodies whom were all evaluated as chronic latent toxoplasmosis. During lens extraction in one of these cataract patients, a retinal scar which was quite similar to congenital toxoplasmic scar has been noted, but he was negative serologically which excluded the presumptive diagnose. In another patient whom tought to have acute ocular toxoplasmosis in his right eye, and a congenital toxoplasmic scar on the left was serologically evaluated. He was negative for IgM but positive for IgG and classified as chronic latent toxoplasmosis. Humor aqueous sampling was performed from his both eye, and asseyed by ELISA IgG, and found to be negative while presence of Toxoplasma DNA has been shown by nested PCR. He was given an with the immidiate spesific antitoxoplasmic therapy, resolution of signs and semptoms have been seen. In the remaining 35 patients' humor aqueous samples neighter Toxoplasmic DNA by nested PCR nor intraocular antitoxoplasmic antibody by ELISA has been detected.82 As a result we may conclude that in typical cases it is possible to diagnose toxoplasmic retinohoroiditis by clinical signs, serologic resultts and good response to spesific therapy, but in a typical cases PCR analyses of ocular fluids seems to be a heplful method to reach the diagnose with its high sensitivity and spesificity.