Pülümür akarsuyu'nda (Tunceli) yaşayan Capoeta umbla (Heckel, 1843)'nin kemiksi yapılarından karşılaştırmalı yaş tayini
Determination of comparative age from the bony structure of Capoeta umbla (Heckel, 1843) living in Pülümür Stream
- Tez No: 442439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Çalışmanın materyalini oluşturan balık örnekleri Pülümür Akarsuyu'nu temsil edebilen değişik istasyonlardan ''elektroşoker'' balık yakalayıcı cihazı ile yakalanmıştır. Örneklerin pul, otolit, omur, operkulum ve dorsal yüzgeç ışını gibi farklı beş kemiksi yapısından yaş tayini yapılmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan kemiksi yapılar arasındaki en az uyumun Pul-Dorsal Yüzgeç Işını (% 46,94 ), en fazla uyumun ise Pul-Omur arasında (% 76,19 ) olduğu saptanmıştır. En net yaş halkaları otolitlerde gözlenmiştir. Bunu sırasıyla dorsal yüzgeç ışını, pul, omur ve operkulum kemiğinden izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Fish samples of the material forming the study was caught with electro-shock device in Pülümür streams from different stations may represent the streams. Fish samples' age determination was made of from five different bony structures such as scale, otoliths, vertebrae, operculum and the dorsal fin rays and was compared with each other. Compared to the bony structures were found to be at least in harmony between scale and dorsal fin rays (46.94%), while the maximum harmony between scale and vertebra (76.19%). The sharpest annual rings have been observed in otoliths. This has been followed by the dorsal fin rays, scales, followed by the spine and bone operculum.