Tunceli Pülümür ilçesindeki yapıların kanada sismik tarama yöntemiyle analizi
Analysis of structures in Tunceli Pülümür district using canadian seismic scanning method
  1. Tez No: 930575
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİVAN YILMAZER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Kanada Sismik Tarama Yöntemi kullanılarak Tunceli ilinin Pülümür ilçesindeki 172 bina, deprem güvenliği açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizlerde, binaların sismik güvenlik düzeyleri, yapısal ve yapısal olmayan riskler göz önünde bulundurularak sismik öncelik indeksleri (SPI) belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, Pülümür ilçesindeki binaların büyük bir kısmının farklı düzeylerde deprem riski taşıdığını ortaya koymuştur. Özellikle, 1980 öncesi inşa edilen yapıların çoğunun yerel zemin koşulları ve taşıyıcı sistem türü gibi faktörler nedeniyle modern sismik tasarım kriterlerine uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, binaların %56.39'unun yüksek riskli ve çok tehlikeli binalar kategorisinde, %35.47 'sinin ise yeterli deprem güvenliğine sahip binalar olduğu belirlenmiştir. Yapısal düzensizlikler ve yerel zemin koşulları, bina risk sınıflandırmalarında önemli bir etkiye sahiptir. Bu bulgular doğrultusunda, SPI değeri 20'nin üzerinde olan binaların öncelikli olarak güçlendirilmesi gerektiği ve yerel yönetimlerin bu çalışmalar için teşvik politikaları geliştirmesi gerektiği önerilmektedir. Ayrıca, yapı denetim süreçlerinin etkinleştirilmesi ve zemin etüdü şartlarının güçlendirilmesi önerilmektedir. Çalışma, Pülümür ilçesindeki yapıların güvenliğini artırmaya yönelik somut bir yol haritası sunarak, ülke genelinde sürdürülebilir bir deprem yönetimi stratejisinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 172 buildings in the Pülümür district of Tunceli province were examined in detail in terms of earthquake safety using the Canadian Seismic Scanning Method. In the analyses, seismic safety levels of the buildings, structural and non-structural risks were taken into consideration and seismic priority indexes (SPI) were determined. The study results revealed that a large portion of the buildings in the Pülümür district carry different levels of earthquake risk. In particular, it was determined that most of the buildings constructed before 1980 were not compliant with modern seismic design criteria due to factors such as local soil conditions and structural system type. In the study, it was determined that 56.39% of the buildings were in the high-risk and very hazardous building category, while 35.47% were buildings with sufficient earthquake safety. Structural irregularities and local soil conditions have a significant effect on building risk classifications. In line with these findings, it is suggested that buildings with an SPI value above 20 should be strengthened as a priority and that local governments should develop incentive policies for these studies. In addition, it is suggested that building inspection processes should be activated and ground survey conditions should be strengthened. The study aims to contribute to the development of a sustainable earthquake management strategy throughout the country by providing a concrete roadmap to increase the safety of structures in Pülümür district.