Nazik gölü su kalitesinin belirlenmesi
Determination of the water quality of Nazik lake
  1. Tez No: 442452
  2. Yazar: SEÇİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Van Gölü'ne 25 km uzaklıkta bulunan ve Ahlat'ın 16 km kuzeybatısında yer alan Nazik Gölü, Doğu Anadolu Bölgesinin volkanik set kökenli göllerinden birisidir. Bu çalışmada Nazik Gölü'nü temsil eden üç farklı noktada mevsimsel olarak yerinde ölçümler yapılmıştır. Yüzey suyundan alınan örneklerin sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, elektriksel iletkenlik, toplam sertlik, amonyak, sülfat, çözünmüş reaktif fosfor (orto-fosfat), florür, bromür, klorür, lityum, nitrit, nitrat, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, toplam azot, toplam fosfor ve klorofil-α gibi fiziko-kimyasal parametreleri incelenmiştir. Bu parametreler“Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği”nde bildirilen kıta içi su kalite standartlarına göre değerlendirildiğinde; Nazik Gölü su kalitesi nitrit, toplam fosfor ve pH değerlerine göre sırasıyla II. sınıf, III. sınıf ve IV. sınıf bir göl olarak sınıflandırılmıştır. Diğer geri kalan bütün parametrelere göre I. sınıf su kalitesinde olduğu, gölün kirlenmediği ve oligotrofik sınıflandırmada yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nazik Lake, located 25 km from Van Lake and 16 km from northwest Ahlat, is one of the Eastern Anatolia Region's volcanic set-origin lakes. In this study, seasonally appropriate measures were taken at three different points that represent Nazik Lake. Physico-chemicals parameters of the samples taken from water surface such as temperature, pH, decomposed oxygen, oxygen saturation, electrical conductivity, total strength, ammonia, sulphate, decomposed reactive phosphorus (orto-phosphate), fluoride, bromide, chloride, lithium, nitrite, nitrate, sodium, potassium, calcium, magnesium, total nitrogen, total phosphorus, chlorophyll-a were analyzed.When these parameters were evaluated according to intra-continental water quality standards notified in Terrestrial Water Quality Regulations, Nazik Lake was classified as a second, third and fourth class lake according to nitrite, total phosphorus and pH rates respectively. It has been determined that, according to the rest of all parameters it has first class water quality, it doesn't get polluted and takes place in oligotrophic classification.