Kent kimliği ilişkisi bağlamında kent mobilyaları Sultanahmet Meydanı örneği
  1. Tez No: 442462
  2. Yazar: ELİF GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kent mobilyaları, kentsel mekan bağlamında insan ve toplum arasındaki ilişkilerde son derece belirleyici bir etkiye sahiptir. Günümüzde, kentsel tasarım uygulamalarında kent mobilyaları, mekanın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmekte ve kentsel tasarım çalışmalarında kent mobilyalarının tasarımına özel bir önem verilmektedir. Kent mobilyaları, kentte yaşayanların, insanlarla, kurumlarla ve kentle ilişkilerini belirleyen, düzenleyen, sınırlayan; kentlilerin kentsel ihtiyaçlarını karşılayan donatı elemanlarıdır. Kent mobilyalarının tasarımında ve yerleştirilmesinde işlevsellik elbette önemlidir fakat kent mobilyaları tasarım aşamasında kentsel mekanın bütünlüğü içerisinde ele alınmalı, kent mobilyalarının kent kimliğinin ayrılmaz bir parçası olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Kent mobilyaları, kentsel mekanın tarihi, çevresel ve kültürel dokusuyla birlikte değerlendirilmeli, kentsel alana estetik katan ve kentsel dokuyu zenginleştiren bir unsur olarak düşünülmelidir. Özellikle bir kentin kimliğinin taşıyıcısı olan tarihi mekanlarda kent mobilyalarının tasarımı daha özenli bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu çalışmada kent, kentsel mekan, kentsel dış mekan kavramları açıklanarak kent mobilyaları ve kentsel mekan ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın saha araştırması için örnek alan olarak seçilen Sultanahmet Meydanı ve civarındaki kent mobilyaları yerinde incelenmiş ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Böylece Sultanahmet Meydanı; tasarım, uygulama ve tarihi kentsel mekana uyumları bakımından değerlendirilmiş; kent kimliği ve kent kültürü açısından tarihi mekan ve kent mobilyaları ilişkisi ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında Sultanahmet Meydanı ve civarındaki kent mobilyalarıyla ilgili tasarım ve uygulama planında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Street furnitures have a highly distinctive determinant effect on humansociety relations. Nowadays, in urban design applications, street furnitures are accepted to be the integral parts of the space; and a particular importance has been given to street furniture designing in urban design works. street furnitures are the reinforcement components that determine and constrain the relations of urban residents with other people, institutions and the city and meet the urban needs of urban residents, as well. Certainly, functionality is important in designing and placing the street furnitures. However street furnitures should be tackled at the design stage by considering the space integrity and it should not be missed that the street furnitures are the inseperable parts of the urban identity. Street furnitures should be evaluated together with the historical, environmental and cultural texture of the urban space; and considered as the enriching and aesthetizing element of the urban fabric and urban space. Designing street furnitures need a much more diligent approach, particularly in the historical places conveying the urban identity. In this study, urban, urban space, urban outer space and relevant concepts are dealt with and street furniture and its urban space relation is discussed in details. Street furnitures in Sultanahmet Square and in its surroundings -which are chosen as the sample case for the field research of the this study- are investigated on site and evaluated in terms of their cohesion with the historical urban space, design and application; and also, historical place and street furnitures relations in terms of urban identity and culture are revealed. In the conclusion part, suggestions are made for the design and application plan regarding the furnitures of Sultanahmet Square and its surroundings.