Siirt ili koşullarına uygun bazı tritikale çeşitlerinin adaptasyonunun belirlenmesi
Determination of some triticale varietiesadaptation Siirt province
- Tez No: 442490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇIĞ, DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 2014-2015 yetiştirme sezonunda, 7 tritikale çeşidinin Siirt illi koşullarında verim ve verim özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Çalışamada, bitki boyu, başak uzunluğu, metrekaredeki başak sayısı, başakçık sayısı, başakta tane ağırlığı, biyolojik verim, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı, tane verimi, hektolitre ağırlığı, tanede protein ve fosfor içeriği kriterleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda incelenen özellikler bakımından çeşitler arasında istatistiki olarak önemli farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada tane verimleri 171-461 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek tane verimi 461 kg/da ile Tatlıcak-97 çeşidinde, en düşük verim ise 171 kg/da ile Mikham-2001 çeşidinden elde edilmiştir. Alınan sonuçlara göre Tatlıcak-97 çeşidi bölge için ümitvar çeşit olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield and yield components of 7 different triticale cultivars in Siirt ecological conditions in 2014-2015 growing season. The study was conducted in a split plot experimental design with three replications. In the study, plant height, spike length, spike count per square meter, spikelet count, seed weight per spike, biological yield, seed count per spike, 1000 seed weight, seed yield, hectoliter weight, and comparison in terms of phosphorus and protein values per seed were investigated. According to the results, statistically significant differences were observed between triticale types in properties analyzed. In the study grain yield changed between 171 – 461 kg/daa, grain with most yield was found to be 461 kg/daa with Tatlıcak-97 and lowest, 171 kg/da with Mikham-2001. Looking to the taken results, Tatlıcak-97 triticale could be considered a hopeful triticale cultivar for the area.