Diyarbakır ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilen bazı silajlık mısır çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some silage corn (Zea mays. K.) varieties under Diyarbakir ecological conditions
  1. Tez No: 442496
  2. Yazar: GÜLCAN YALÇIN TANTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN TURAN, DOÇ. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ekolojik koşullarına uygun ana ürün olarak yetiştirilen bazı silajlık mısır çeşitlerinin verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla 2015 yılında, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi uygulama alanında ana ürün yetiştirme döneminde tesadüf blokları desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada tohumluk materyali olarak; Burak, Samada 07, TK 6063, OSSK 644, Bolson ve Hido silajlık mısır çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin bitki boyları 263.33-314.66 cm, sap/bitki oranı % 41.93-58.50, yaprak/bitki oranı %18.20-22.70, koçan/bitki oranı %20.37-38.50, yaş ot verimi 5694.85-10820.85 kg/da, kuru ot verimi 1431,00-3006,33 kg/da, koçan ağırlığı 220,00-317,33 gr/ bitki, ham protein oranı %4,09-%6,27, ham protein verimi 79.70-125.93 kg/da, silaj pH değeri 3.67- 3.90, ADF (Asid deterjan lif) oranı %30.40-35.97, NDF (Nötral deterjan lif) oranı %52.90-60.20 arasında değişmiştir. Araştırmada kullanılan çeşitlerden gerek hasıl verim ve gerekse silaj kalitesi açısından en uygun çeşitlerin Burak, TK 6063, Samada 07 ve Bolson olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation was conducted to determine yield and yield components of some silage corn varieties that are suitable for Diyarbakir ecological conditions experienced at GAP international Agricultural Research Training Center experiment area in the main growing season 2015. The experimental design was randomised in a complete block design with three replications. Varieties Burak, Samada 07, TK 6063, OSSK 644, Bolson and Hido were used as plant material in present study. The range height of the plants used in the research was 263.33 – 314.66 cm, the range of ratio of stem plant was 41.93-58.50 %, leaf plant was 18.20 – 22.17 %, cob / plant was 20.37 – 38.50 %. The range of green herbage yield was 5694.85 – 10820.85 kg, hay yield 1431.00 – 3006.33 kg, cop weight 220.00 – 317.33gr /plant. The range of crude protein was 4.09 – 6.27%, crude protein yield was 79.70 – 125.93 kg, silage pH 3.67 – 3.90, ADF (Acid detergent fiber) 30.40 – 35.97%, NDF (Neutral detergent fiber) 52.90 – 60.20%. As a result of the investigation it has been found that Burak, TK6063, Samada 07 and Bolson were the best suitable plants compaire to quality of the silage and green herbage.