PP/PET karışımlarının mekanik özelliklerinin incelenmesi ve sonuçların yapay sinir ağları modelleri ile karşılaştırılması
Investigation of mechanical properties of PP/PET blends comparison of results with artificial neural networks models
  1. Tez No: 442515
  2. Yazar: FATMA KOSOVALI ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZCANLI, YRD. DOÇ. DR. MURAT BEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Polimer malzemeler yüksek derecede non-lineer sistemlerdir. Özelliklerinin tahmin edilmesi veya sınıflandırılması özelliklerine etki eden birçok parametre olduğu için polimerler için özelliklerin teorik hesaplamaları veya modellenmeleri çok kolay değildir. Son yıllarda birçok araştırmacı malzemelerin davranışlarını, karakteristiklerini ve değişen koşullar altında davranışlarını belirlemek için yapay zekâ yaklaşımlarını uygulamaya başlamıştır ve malzeme bilimi içinde Yapay Sinir Ağlarının (YSA) modellemelerine olan ilgi hızla artmıştır. YSA, özellikle ilişki durumu ve karşılıklı etkileşimi çok karmaşık ve yüksek derecede lineer olmayan ilgili parametrelerin belirlenmesi için güçlü bir araçtır. Bu tez çalışmasında Polipropilen/Polietilen tereftalat (PP/PET) polimer karışımlarının dinamik-mekanik özellikleri ve morfolojisi incelenmiştir. Mekanik özelliklerine sıcaklık etkisini incelemek amacı ile çekme testleri üç farklı sıcaklıkta da gerçekleştirilmiş ve dinamik- mekanik analiz yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçları yapay sinir ağları modellemesinde kullanılmıştır. Yapay sinir ağları sonuçlarının deney sonuçları ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric materials are high non-linear systems. Theoretical calculations or their modeling for estimating of properties and classification properties is not easy because there are many parameters is affecting the properties. In recent years, many researchers began implementing artificial intelligence approaches to determine materials characteristics, behavior under changing conditions materials behavior and interest in Artificial Neural Networks modeling has rapidly increased in material science ANN is very powerful tool for identification of the especially the interaction and relationship status complex and highly non-linear parameters. In this thesis dynamic-mechanical properties and morphology of Polypropylene/ Polypropylene terephthalate (PP/PET) polymer blends is investiageted. Tensile tests was performed in three different temperature to examine the effect of temperature on the mechanical properties and is made dynamic mechanical analysis .The obtained experimental results is used in neural network modelling. It is observed that the artificial neural Networks results are consistent with experimental results.