Renzo Piano yapılarının değişen mimari süreçler üzerinden irdelenmesi
Research on Renzo Piano's buildings in terms of changing architectural processes
  1. Tez No: 442523
  2. Yazar: DAMLA KORKMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE TÜLİN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Mimari ürünler, mimarın kişisel ilgi alanları ve projelendirildikleri döneme hakim olan mimari eğilimlerin etkisiyle şekillenmektedir. Yarım yüzyılı aşkın bir kariyere sahip olan ve özgün mimari yaklaşımıyla tanınan yıldız mimar Renzo Piano'nun tasarımlarına da yıllar içinde ortaya çıkan çeşitli akımların bazı değerleri yansımıştır. Teknolojik gelişmelerin ve zaman içinde artan ekolojik kaygıların her mimar gibi Piano'nun da tasarımlarını doğal olarak etkilemesinin yanı sıra süreç içinde öne çıkan akımların, Piano'nun genel olarak gözettiği hafiflik, şeffaflık ve zerafet kavramlarına katkıda bulunan prensipleri de mimarın eserlerinde kendisini hissettirmektedir. Bu çalışmada, Renzo Piano'nun söylemleri, tasarım yaklaşımları ve eserleri yorumlanırken, mimarın mesleki hayatının başlangıcı olan 1960'lı yıllarla günümüz arasında kalan tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkmış olan mimari grup ve yaklaşımların üzerinden Piano mimarisinin ve yapılarının okunması, söz konusu akımların Piano mimarisine etki seviyelerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmada öncelikle Renzo Piano'nun mimari altyapısının oluşumunda ve gelişiminde etkili olan kişiler ve bu kişilerle ilişkileri ele alınmış, ortaklıkları incelenmiştir. Sonrasında ise 1960'larda başlayan mesleki kariyeri yirmi senelik periyodlara bölünmüş ve bu periyodlar farklı bölümlerde işlenmiştir. 1960-1980, 1980-2000, 2000-2016 dönemleri altında incelenen bölümlerin her birinde öncelikle o dönemde ortaya çıkmış veya etkisini ağırlıklı olarak hissettirmiş mimari grup ve akımlar ele alınmış, sonrasında da paralel süreçte Piano'nun ortaya koyduğu eserler kronolojik olarak irdelenmiştir. Çalışma Piano'nun eserlerinin yer aldığı coğrafyaya ilişkin dönemsel haritalar ve akımların mimarın tasarımları üzerindeki etki seviyelerini vurgulayan tablolar ile desteklenmiştir. Bu irdelemeler sonucu, kendini hiçbir tarz ile sınırlamayan Renzo Piano'nun yapılarının dönemin eğilimleri doğrultusunda ne yönde ve ne ölçüde değiştiğinin tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural products are shaped by the architect's personal interests as well as by the influence of the architectural tendencies dominating the era in which the architect developed his practice. Certain values of the rising trends over the years are reflected in the designs of the star architect Renzo Piano, whose career spanned more than half a century and who was renowned for his genuine architectural approach. Besides the natural effects of the technological developments and the ecological concerns increasing over time in Piano's designs as any other architect's, the principles of the rising trends that contributed to concepts such as lightness, transparency and elegance that Piano respects in general, also make their presence felt in the architect's works. The aim of this paper is, while interpreting Renzo Piano's speeches, design approaches and works, to read the Piano architecture and structures through the architectural groups and approaches which arose within the historical process from 1960s that is the beginning of the architect's professional career to date, and to put forward the levels of influence of the trends in question on Piano's architecture. For this purpose, the paper initially examines the persons who affected the formation and development of Renzo Piano's architectural background, his relation with these persons, and his partnerships. Subsequently, his professional career beginning in the 1960s is divided into 20-year periods, and these periods are discussed in different chapters. In each of the chapters studied in the periods of 1960-1980, 1980-2000, 2000-2016, architectural groups and trends which arose within or exerted a heavy influence during that period are primarily covered, then the works that Piano produced in that period are examined in chronological order. The research is supported by periodic maps regarding the geography accommodating Piano works, and by charts emphasising the influence levels of the trends on the architect's designs. As the outcome of the discussions herein, it is determined in what direction and to what degree has the structures of Renzo Piano, who has no signature style, evolved under the tendencies of the period.