Poli (sülfonik difenil anilin)'e tuz etkisinin incelenmesi
Investigation of salt effects on poly (sulfonic diphneyl aniline)
  1. Tez No: 442524
  2. Yazar: DAMLA İREM TOKAT YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDANE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hem pozitif hem de negatif yük taşıyan alifatik polimerler, yani polizwitteriyonlar, ilaç iletimi ve özellikle gen transferi alanında kullanılmak üzere incelenmektedir. Bu polimerlerin, yapılarındaki yükler vasıtasıyla gene bağlanabilmesi ve taşındıktan sonra pH, tuz konsantrasyonunun değiştirilmesi… vs. gibi gerekli koşulların sağlanmasıyla genin salıverilmesiyle gen transferi yapması mümkün görünmektedir. Ancak alifatik polizwitteriyonların oluşturdukları aggregatlar çok kararlı değildir ve taşınma sırasında dağılmaktadır. Yapısında hem pozitif hem de negatif yükler bulundurduğu için, poli (sülfonik difenil anilin) (PSDA) suda çözünebilen aromatik yapılı ve daha kararlı bir polizwitteriyondur. Bu yüzden kontrollü gen veya ilaç taşıyıcı olarak kullanılma potansiyeli vardır. Bu alan için uygun olup olmadığını araştırmak için, sulu çözeltilerinde oluşan PSDA aggregatlarının zeta potansiyeli, hidrodinamik yarıçapı ve iyonik iletkenliği, pH, tuz cinsi ve konsantrasyonunun fonksiyonu olarak ölçüldü. Bazı örneklerin SEM/STEM görüntüleri alındı. PSDA' nın, çok düşük pH 'lerde tuz cinsi ve konsantrasyonuyla büyüklüğü ve şekli değişen pH-duyarlı aggregatlar verdiği bulundu. PSDA' nın çok kuvvetli asidik ortamlarda ilaç ve gen tesliminde ve pH duyarlı malzeme hazırlanmasında kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The polymers bearing both positive and negative charges, i.e. polyzwitterions, were investigated in order to use of drug delivery and especially gen transfer. It seems possible that these polymers can bind to the gen by means of their charges and they can release the gen after transportation if provided the required conditions such as, pH, salt concentration, etc. However, the aggregates of the aliphatic polyzwitterions are not so much stable and then decompose during transportation. Poly (sulfonic diphenyl aniline) (PSDA) is a water soluble and more stable aromatic polyzwitterion since it bears both positive and negative charges. Therefore, it bears the potential for the the use in controlled delivery of a gene or drug. In order to investigate the suitability of PSDA for this field, the zeta potential, hydrodynamic radius and ionic conductivity of the PSDA aggregates in aqueous solutions were measured as a function of pH, type of salt and salt concentration. SEM/STEM pictures of some samples were taken. It was found that PSDA can give some pH sensitive aggregates of which size and shape can change by salt type and concentration at very low pH values. It was concluded that PSDA can be used in drug and gen delivery systems and in preparing pH sensitive materials at very strong acidic media.