Doğrusal olmayan regresyon modelleri için diferensiyel gelişim algoritması
Differential evolution algorithm for nonlinear regression models
  1. Tez No: 442525
  2. Yazar: DİDEM TETİK KÜÇÜKELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Gerçek hayata dair fen, sosyal ve psikoloji gibi bilim dallarının uygulamalarında kullanılan birçok model doğrusal ve doğrusal olmayan regresyon modeli olarak oluşturulabilmektedir. Özellikle doğrusal olmayan modellerdeki değişken sayısı, veri yapısı, parametre seçimi, kısıtlar, modelin aralıktan sapması, yakınsama problemleri, optimum değerlerin bulunamaması ve çözüm aşamasındaki zorluklar alternatif yöntem arayışına neden olmaktadır. Bu çalışmada, doğrusal olmayan regresyon modellerinin parametre tahmininde kullanılabilecek yapay zeka algoritmalarından biri olan diferansiyel gelişim algoritması tanıtılacaktır. Literatürden alınmış olan bazı veri kümeleri, yine literatürden alınmış bazı doğrusal olmayan regresyon modellerine uygulanmıştır. Bu aşamada uygulamalar için başlangıçta Excel 2010 ve sonrasında Matlab 7.10'da geliştirdiğimiz kodlar kullanılmıştır. Uygulamalar sonucunda, diferansiyel gelişim algoritmasının literatürdeki sonuçlara oldukça yakın sonuçlar elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Various social or natural scientific inquiries for real life phenomena can be carried out by the help of linear or nonlinear regression models. Special difficulties of nonlinear models such as the difficulty of finding a suitable mathematical form in case of various variables , the structure of original data that impose intrinsic nonlinearity, the difficulties in parameter specification, convergence problems, unavailability of optimum for some problems etc., lead scientists to seeking alternative methods. In this study, differential evolution algorithm; as one of the artificial intelligence algorithms; is introduced in parameter estimation for nonlinear models. Some real data used frequently for nonlinear modelling in literature are also used in our study. In modeling data, some EXCEL 2010 and Matlab 7.10 codes are written and run for this purpose.