Işıkla parçalanabilen polimerlerin Passerini reaksiyonu ve Michael katılma reaksiyonu ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of photodegradable polymers via Passerini reaction and Michael addition reaction
- Tez No: 442534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÜBEYDULLAH KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Duyarlı polimerler günümüzde ilaç salım sistemleri, gen terapisi, yüzey kaplamaları örneklerinin yanı sıra daha birçok farklı branşta oldukça geniş kullanım alanına hitap etmektedirler. Duyarlı polimerlerin yanıt oluşturduğu dış uyaranlardan en kolay kontrol edilebilen faktör olan ışığa karşı duyarlı polimerler, farklı farklı yöntemlerle sentezlenebilmektedir. Bunlar içinde sıklıkla kullanılan kombine polimerizasyon yöntemleri mevcuttur. Bu tez kapsamında ise normalde organik sentez yöntemi olarak uzun yıllardır kullanılan Passerini reaksiyonu aracılığıyla, yüksek hızda ve verimde ışıkla parçalanabilir yapıların ve ardından bu yapılar ile ışıkla parçalanabilir polimerlerin sentezi amaçlanmıştır. İlk defa bu tez kapsamında sentezlenmiş olan orto-nitro fenil ester grupları içeren bir inimer ve laboratuvarımızda sentezlenmiş benzer yapılı bir diakrilat ile ışıkla parçalanabilir bu polimerik yapılar sentezlenmiştir. Polimerizasyon yöntemi olarak ATRP-SCVP kombinasyonu ve Michael katılma reaksiyonları kullanılmıştır. Elde edilen ara yapılar ve çözünür polimerler 1H NMR spektroskopisi ve çapraz bağlı polimerler ise FT-IR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bu yapıların ışıkla parçalanabilir fonksiyonel malzemelerin hazırlanmasında kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Responsive polymers appeal drug delivery systems, gene therapy, surface coatings and also very wide application area at different branches. Light is the most controllable stimulus as an external stimuli for responsive polymers and light-sensitive polymers can be synthesized by different methods. There are some combined polymerization methods which are used frequently. The aim of this thesis is synthesis of photo-degradable structures by a high speed and efficiency reaction, namely, Passerini reaction, which has been normally used as an organic synthesis method and ultimately synthesis of photo-degradable polymers. The inimer molecule containing ortho-nitro phenyl ester group and the polymers have been synthesized first time polymeric structures which are the very first time in the scope of this thesis. Combination of SCVP and ATRP, and Michael Addition reactions have been used as the polymerization methods. The obtained structures were characterized with two different methods. The soluble polymers characterized with 1H NMR spectroscopy and cross-linked polymers were characterized with FT-IR spectroscopy. The results indicate that these structures can be used in the preparation of photo-degradable functional material.