Bazı özel çizge aileleri ve kodlar
Some special graph families and codes
- Tez No: 442544
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ŞİAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde cebir, lineer cebir, kodlama teorisi ve çizge teorisiyle ilgili gerekli bazı temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, çizge teorisinde önemli bir yere sahip olan düzgün mesafeli çizgeler tanıtılmış ve bu çizgelerle ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde çizgelerin çarpımı ve gruplarının çizge haline getirilmesi üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise çizgelerin komşuluk matrisleri ve mesafe matrisleri yardımıyla ve ayrıca çizgelerdeki döngüler vasıtasıyla lineer kodlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four section. In the first section, some essential information about algebra, linear algebra, coding theory and graph theory is presented. In the second section distance regular graphs which has special place in graph theory are introduced and further information is presented on these graphs. In the third section, graph products and relations to group graphs are presented. In the fourth section, linear codes are constucted adjacency matrices and distance matrices of graphs and by cycles of the graphs.