Wound dressing production with essential oils and investigation of antimicrobial properties
Esansiyel yağlar ile yara örtüsü üretimi ve anti bakteriyel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 442575
  2. Yazar: GİZEM BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK DERUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde kullanımı yaygın olan modern yara örtüleri; eski tarz yara bantları, gazlı bezler ve sentetik bandajlar ya da pamuklu örtülere göre daha verimlidirler. Yara örtüleri üzerine yapılan yeni araştırmalarda yara örtüleri formları genellikle köpükler, filmler ve hidrokolloid jellerdir. Yara örtüleri biyomedikal filmlerin arasında büyük önem taşıyan bir üründür çünkü bu filmler yarayı enfeksiyondan korumalı, kanın dışarı sızmasını önlemeli, ortamın nemini korumalı, gaz geçişine izin vermeli, ciltten kolay ve yara oluşumuna izin vermeden çıkarılabilmeli, toksik ve alerjik olmamalı ve ucuz olmalıdır.. Yatalak hastalar veya diyabetik insanların, zor iyileşen yaralarının iyileşme süreçleri karmaşıktır. Yaranın iyileşme süreci, hücre büyümesine, hücre dışı matriks bileşenlerine ve bunlar arasındaki etkileşimlere bağlıdır. Açık yaraların enfeksiyon kapması yara iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği için anti bakteriyel örtüler tıbbi gelişmelerde araştırılan en önemli çalışmalardandır. İbn-i Sina'dan günümüze kadar bitkilerden elde edilen esansiyel yağların yara iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanıldığı bilinmektedir. Esansiyel yağlar distilasyon ya da soxhlet ekstraksiyonu ile bitkilerin çiçeklerinden, tohumlarından, yapraklarından, meyvelerinden ve köklerinden elde edilen hidrofobik aromatik uçucu sıvılardır. Uçucu bitkisel yağlar sahip oldukları biyolojik aktif bileşenler nedeniyle, antibakteriyel, antimantar, anti-viral, antioksidan ve böcek öldürücü özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Yara örtülerinin anti bakteriyel özellikleri, üretilecek olan filmlerin içine eklenecek olan bitkisel esansiyel yağlar ile arttırabilir. Bu yüzden yapılacak olan araştırmada farklı türlerdeki kantaron yağı, yara örtüsüne eklenecek olan bitkisel yağlar olarak seçilmiştir.Bu türler, Sarı kantaron, Kırmızı kantaron ve Mavi kantaron'dur. Kitosan kompozitler genellikle, jeller, nanofiberler, filmler ve doku iskelesi şeklinde kullanılırlar çünkü doğada kolaylıkla bulunurlar, kolay çözülürler, biyouyumludurlar, toksik değildirler, antimikrobiyal ve nemlendirici özellikler gösterirler, bu nedenlerle mükemmel biyolojik ve fiziko-kimyasal özelliklere sahiptirler. Bu yüzden kitosan yaralı dokunun iyileşme sürecinde kullanılabilecek bir malzemedir. Bu yüzden kitosan bu çalışmada hammadde olarak seçilmiştir. Gram negatif bakteri Escherichia coli (E. Coli) ve Gram pozitif bakteri Staphylococcus aureus (S. Aureus) bu çalışma sırasında antibakteriyellik testlerini yapmak için kullanılmıştır. Bu yüksek lisans projesinde, kitosan bazlı kantaron esansiyel yağları içeren biyofilmlerin üretimi sağlanacaktır. Üretilen filmlere antimikrobiyal aktivite testi, şişme testi ve termal analiz karakterizasyon testleri Termogravimetrik yöntemle (DTA-TG) ile yapılmıştır. Ayrıca üretilen filmlerin, X-Işını kırınımı (XRD), Fourier Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) analizleri filmlere yapılmıştır. Bitkilere İndüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES) ile ve üretilen yağlara da Ultraviyole ve görünür ışık (UV-Vis) absorpsiyon spektroskopi karakterizasyon testleri yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada Mavi kantaronun kütlece %0.5 yağ oranı ile hazırlanan filmlerin E. Coli ve S. Aureus bakterilerinin ikisine de en iyi antibakteriyelliği gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca Kırmızı kantaronun filmlerdeki artan yağ içeriği ile antibakteriyelliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Sarı kantaron antibakteriyel özelliğini Mavi kantaronunkine benzer olarak göstermiştir. Kitosan filmlere yağ eklenmesi filmlerin şişme yüzdelerini artan yağ oranı ile azaltmıştır. Yapılan diğer karakterizasyon analizlerinin ise yapılan literatür çalışmalarıyla uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar
Özet (Çeviri)
The medicinal wound dresses are more practical in our modern world instead of old fashion medicinal wound dresses such as synthetic or natural bandages or cotton gauges. Today's medical researches increases rapidly, as a result of that medicinal wound dresses are usual textiles or products from the other chemical materials and biomaterials such as sponges, films, gels, hydrocolloids, and pastes. Medicinal wound dressing is an important production of biomedical materials; because the ideal medicinal wound dressing should excess exudates, prevent infection, provide moist environment, excess exudates, allow water vapor and oxygen exchange, comfortable, be thermally insulating, removable without causing trauma, be non-allergenic and non-toxic and be cost effective. The sick-abed or diabetic people have hard healed wounds and the wound healing is complex process and it contains the interactions between cells, growth factors and extracellular matrix components. The inflammation is delaying cause in the healing process, for that reason, researches of antibacterial medicinal wound dresses takes important place in medical developments. Antimicrobial activities of the essential oils have been known from Avicenna. Essential oils are aromatic, hydrophobic, volatile liquids obtained from plant seeds, fruits, flowers, leaves, and roots by expression, distillation, or solvent extraction. Essential oils show antifungal, antibacterial, antioxidant, insecticidal and antiviral properties depend on their biological active compounds. Antimicrobial activities of medicinal wound dresses can be increased by using essential oils as an assistant production component of wound dresses. Gentian species are known in medicinal world. Three types of gentian plants such as Bluebottle, Common Centaury and St John's Wort is used in the experiments. Chitosan is found in the form of gels, composites, films, nanofibers, scaffolds and nonwovens. Chitosan has been used as a helper in regeneration of wounded tissues due to their significant physicochemical and biological properties such as biocompatibility, biodegradability, antibacterial, non-toxicity and hydrating specialties. For that reasons; chitosan is chosen as a raw material in this study. Gram negative bacteria Escherichia coli (E. Coli) and Gram positive bacteria Staphylococcus aureus (S. Aureus) is used in antibacterial tests. According to this study, production of chitosan based wound dresses by essential oils and their antimicrobial activities, water swelling tests, thicknesses and thermal analysis with Differential Thermal Analysis and Thermogravimetric Analysis (DTA-TG) were examined. Also analysis of X-Ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) were examined on the films. The essential oils which are obtained from gentian species were examined with Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometer (ICP-OES) and UV-Visible Spectrometer (UV-Vis). As a result of this study, Blubottle essential oil addition with (0.5% w/w) gave the best antibacterial effect for both E. Coli and S. Aureus, the increasing ratio of Common Centaury essential oil in chitosan films increased the antibacterial effect too.St John's Wort essential oil addition results closely to Bluebottle. Swelling ratio decreases with essential oil addition. Other characterizations found suitable with literature.