İşaretçi iskelet yapısını kullanarak saklı Markov model ile türk işaret dili tanıma sistemi
Turkish sign language recognition system using skeleton model of signer with hidden Markov model
  1. Tez No: 442589
  2. Yazar: KAKAJAN KAKAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan ile makine arasındaki etkileşimi sağlamak ve kolaylaştırmak için son yıllarda geniş çapta çalışmalar yapılmıştır. İnsan hareketini kavrayabilen sistemler geliştirmek, insan ile makine arasındaki etkileşimi arttırmak için önemli bir çalışmadır. İşaret dili işitme engellilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir dildir ve işaret dili el hareketleri ve yüz ifadesinden oluşmaktadır. İşitme engellilerin diğer kişilerle iletişimlerini kolaylaştırmak için son 20 yıldır bu konuda araştırmalar artmıştır. Çeşitli ülkelerin işaret dillerini tanıma amaçlı bilgisayarlı sistemleri tasarlanmıştır. Bu tez çalışmasında, Türk İşaret Dili'nde (TİD) yaygın olarak kullanılan hareketleri tanımayı amaçladık. Bu çalışmada işaretçi iskelet yapısını kullanan işaret dili tanıma sistemi geliştirilmiştir. İskelet yapısını içeren türk işaret diline ait veritabanı arşivi olmadığı için, kayıtlar 3 işaretçi tarafından kaydedilmiştir. Türk İşaret Dili'ne ait toplamda 15 kelime (her kelime için 4 tekrar) Microsoft Kinect kamerası kullanılarak toplam 180 kayıt alınarak oluşturulmuştur. Bu çalışmada sistemi eğitmek ve test etmek için Saklı Markov Modeli kullanılmıştır. 100%'e yakın başarı oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past years, a lot of research has been made to provide more accurate and comfortable interaction between human and machine. Developing a system which recognizes human gestures, is an important study to improve interaction between human and machine. Sign language is the language of deaf, which they use to communicate with each other. Sign language consists of hand gestures and facial expressions. In the past 20 years, a lot of research has been made to facilitate communication of deaf people with others. Sign language recognition systems are designed in various countries. In this thesis, we aimed to recognize expressions widely used in Turkish Sign Language (TSL). In this work, sign language recognition system developed which uses skeleton data of signers. Due to lack of database archives of skeleton structure of Turkish Sign Language, the records have been made by three signers. 15 words (4 repeat) are recorded by using Microsoft Kinect Camera, which are belong to Turkish Sign Language and totally 180 records obtained. Hidden Markov Model is used for training and testing the system. We have achieved nearly 100% success on recognition.