Ameliyathanede ergonomi eğitiminin hemşirelerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of ergonomics training in the operating room on nurses' musculoskeletal disorders and quality of life
  1. Tez No: 867973
  2. Yazar: MİNE TOKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmada ameliyathanede ergonomi eğitiminin hemşirelerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Araştırmada, tek gruplu ön test-son test yarı deneysel araştırma deseni kullanıldı. Bu araştırmanın örneklemini 14 Kasım 2022-12 Haziran 2023 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ameliyathanelerinde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 58 hemşire oluşturdu. Araştırmanın eğitim öncesi ve eğitimden üç ay sonraki verileri ameliyathane ortamında toplandı. Araştırmanın verilerinin toplanmasında“Ameliyathanede Fiziksel Ergonomik Risk Faktörlerinin Tanımlanması Formu”,“Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi Formu (Rapid Entire Body Assessment– REBA)”,“CORNELL Kas-İskelet Rahatsızlıkları Skalası”,“SF 12-Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada tanımlayıcı veriler sayı ve yüzde ile verildi. Araştırma verilerinin analizinde“D'Agostino Pearson Omnibus Testi, T-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effect of ergonomics training in the operating room on nurses' musculoskeletal disorders and quality of life. Methods: In the study, a single-group pretest-posttest quasi-experimental research design was used. The sample of this study consisted of 58 nurses who worked in the operating rooms of Afyonkarahisar Health Sciences University Health Application and Research Center between 14 November 2022 and 12 June 2023 and agreed to participate in the research. The data of the study before and three months after the training were collected in the operating room environment. In collecting the data of the research,“Identification of Physical Ergonomic Risk Factors in the Operating Room Form”,“Nurse Introductory Characteristics Form”,“Rapid Entire Body Assessment (REBA)”,“CORNELL Musculoskeletal Disorders Scale”,“SF 12-Life”It was collected using the“Quality Scale”. Descriptive data in the study were given in numbers and percentages.“D'Agostino Pearson Omnibus Test, T-Test, Wilcoxon Signed Rank Test”was used in the analysis of the research data.