Değişik özellikte katkı maddeleri üretimi karakterizasyonu ve nanokompozitlerde kullanımı
Production and characterization of additives in different properties and their usage in nanocomposites
- Tez No: 442598
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda, termoplastik polimer/kil ve polimer/nanopartikül kompozitleri, nanokompozit malzemelerin önemli özelliklerinde köklü iyileştirmeler gerçekleşmesi sebebiyle hem akademik hem de endüstriyel alanlarda önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve alçak yoğunluklu polietilen (LDPE), paketleme, inşaat, otomotiv, sağlık endüstirisi gibi alanlarda geniş kullanıma sahip termoplastik polimerlerdir. HDPE ve LDPE sahip oldukları kolay temin edilebilirlikleri, düşük maliyetleri ve iyi mekanik özellikleri gibi özelliklerinden dolayı paketleme uygulamaları için cazip aday malzemeleridirler. Ancak oksijen bariyer özelliklerinin yetersiz olması, çok yönlü uygulamalarını sınırlamaktadır. Bu çalışmada, ilk kez ZnO ve kil nanopartiküllerinin birleştirilerek, HDPE/kil/ZnO üçlü kompozitlerinin ve HDPE/ZnO, LDPE/ZnO, HDPE/kil ikili kompozitlerinin oksijen bariyer özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır ve katkısız polimerlere göre bariyer özelliklerindeki değişiklikler gözlenmiştir. Polimer ve nanopartikülleri çift vidalı ekstrüder ile polimerlerin yumuşama sıcaklıklarının üzerinde karışmaları sağlanmıştır. Belirli oranlarda dolgu malzemeleri ile hazırlanan nanokompozit numunelerinin, dolgu maddesi kullanılmamış HDPE ve LDPE'ye göre daha düşük oksijen geçirgenlik değerleri ortaya koydukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, thermoplastic polymer/clay and polymer/nanoparticle composites have attracted significant attention in both academic and industrial areas due to the profound enchancement in important properties of nanocomposites materials. High density polyethylene (HDPE) and low density polyethylene (LDPE) are thermoplastic polymers, which has wide application in sectors such as packaging, construction, automobile and health industries. HDPE and LDPE are an attractive candidate materials for packaging applications because of its ready availability, low cost and good mechanical properties. However, its insufficient properties such as low oxygen barrier property limit its versatile applications. In this study, we investigated for the first time the effect of incorporation of clay and ZnO nanoparticles on the oxygen barrier properties of the HDPE/clay/ZnO ternary composites and HDPE/ZnO, LDPE/ZnO, HDPE/clay binary composites to see differences in the barrier properties compared neat polymers. Polymer and nanoparticles are mixed in the twin screw extruder above the softening temperature of the polymer. The results showed that samples prepared with fillers with specific ratio showed lower oxygen permeability values than unfilled HDPE and LDPE.