Mikrobiyal ve enzimatik reaksiyonlar kullanılarak biyoteknolojik yöntemlerle biyoaktif maddelerin sentezi
Synthesis of bioactive compounds by using microbial and enzymatic reactions with biotechnological methods
  1. Tez No: 442602
  2. Yazar: TUĞBA GÜLBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Biyokatalizörler; biyoaktif moleküllerin sentezinde rol oynadıkları için biyoteknoloji, farmakoloji gibi çalışma alanlarında önemli bir yere sahiptirler. Katalizör olarak enzim veya mikroorganizmaların kullanılmasıyla kimyasal yöntemlerle sentezlenemeyen değerli kimyasallar sentezlenebilir ve biyokatalizörler tercih edilerek diğer yöntemlere göre bazı avantajlar elde edilebilir. Endüstriyel öneme sahip bileşiklerin de bu metotlar kullanılarak sentezlenmesi; hem sağladıkları yüksek verim açısından hem de çevreye daha az zarar vermesi açısından önemlidir. İndol ve türevleri de endüstriyel öneme sahip biyoaktif moleküllerdir. İlaç sanayinde ise farklı aktivitelere sahip birçok türevi kullanılmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda; biyoaktif bir indol türevi seçilerek, bu molekülün enzim ve mikroorganizmalar aracılığıyla biyotransformasyonu gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Biocatalysts; have an importance in the areas of biotechnology and pharmacology due to their role in the synthesis of bioactive molecules. Valuable chemicals which can not be synthesized by chemical methods can be synthesized by using enzyme or microorganisms as a catalyst and by prefering biocatalysts, some advantages over other methods can be obtained. The use of these methods to synthetize the compounds which are industrially important are considerable due to having a high productivity and being more enviromentally friendly. Indoles and their derivatives are industrially important bioactive molecules as well. Besides, various derivatives which have different activities of indoles are used in the pharmaceutical industry. For all these reasons, in our study; by choosing a bioactive indole derivative, biotransformation of this molecule will be realized by using enzymes and microorganisms.