Çevre odaklı mimari tasarım yaklaşımı kapsamında yeşil çatılar ve Türkiye ölçeğinde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
Green roofs under perspective of environment-oriented architecture design and a research upon applicability on Turkey scale
  1. Tez No: 442606
  2. Yazar: YANAR KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
20.yüzyılın ikinci yarısında karşılaşılan ciddi çevre sorunları, enerji kullanımına, doğanın ve tüm kaynaklarının korunmasına dair yeni politikaların geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. İnsanoğlunun varoluşunun sebebi olan doğal çevrenin, yine insan tarafından yapılan müdahalelerle zarar gördüğü gerçeği hakkındaki farkındalık, temelde“sürdürülebilirlik”kavramı çerçevesinde gelişen ve çeşitlenen yaklaşımları ortaya çıkarmıştır. Bir yandan ekolojik tahribat giderek derinleşirken, diğer yandan çevrenin korunmasına ilişkin çözüm önerileri, her bilgi alanı için dikkati çeken bir araştırma konusu haline gelmiştir. Çevresel sorunların sorumlularından birinin yüksek oranda binalar ve inşaat sektörünün olduğunun anlaşılmasıyla mimarlık camiası da,“ekolojik yapı”,“sürdürülebilir çevre”,“yenilenebilir enerji”,“yeşil mimari”,“akıllı bina”,“iklimsel kontrol”,“enerji verimliliği”vb. gibi bir dizi yeni kavramla tanışmıştır. Bu doğrultuda sürdürülebilir mimarlığa dair araştırmalar ve gelişen teknoloji çerçevesinde çatı yüzeyleri, enerji korunumuna katkı veren bir bileşen olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu noktada“yeşil çatı”lar, hava kalitesini iyileştiren, kentsel ısınmayı azaltan, yağmur suyunun farklı kullanımlarına olanak tanıyan, bir aktivite ve yaşam alanı olarak da kullanım sağlayan önemli sistemlerdir. Yeşil çatıların kullanımı oldukça eski devirlere kadar uzanmakla birlikte günümüzün metropol kentlerinde, özellikle Türkiye'de kullanımlarının azlığı dikkati çekmektedir. Çevredeki enerji dengesine olumlu katkılarının yanı sıra uygulama alanlarının henüz tam gelişmemiş olması, konuyu araştırmaya ve incelemeye değer kılmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye'de de artan oranda önemsenmeye başlayan binalarda enerji korunumu ilkesi ve buna ilişkin çeşitli sertifikalandırma sistemlerinde (LEED, BREAM vb.) yeşil çatılar önemli bir avantaj taşımaktadırlar. Tasarım ve üretim sürecinde rol alan kişilerin yeşil çatı sistemleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak, ülke koşullarına uygun bitkilendirilmiş sistemlerini tartışmak ve bu konudaki farkındalığı arttırmak gerekmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma ulusal ve uluslararası ölçekteki araştırmalar ve örnekler üzerinden yeşil çatı sistemlerini irdeleyerek, sürdürülebilirlik açısından avantajlarını değerlendirmek; ülkemizdeki uygulamalar için bir altyapı oluşturmayı ve bu konudaki çalışmalara katkı koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Important environmental problems, perceived at the second half of the 20th century, required to develop new policies about conservation of energy, nature and all resources. Public awareness was heightened about natural environment, that is the main source of existence of humankind but damaged by humanitarian interventions. And this awareness helped to emerge new approachments about“sustainability”and different notions related with it. On one hand while ecological destructions gradually increasing, on the other hand solution suggestions for protecting the environment became the noticeable study area for science. After comprehending that the building sector is one of the main liable of the environmental problems, architectural media has met with a serious notions such as“ecological building”,“sustainable environment”,“renewable energy”,“green architecture”,“intelligent building”,“climatic control”,“energy efficiency”. According to studies about the sustainable architecture and developing technologies, roof surfaces has been a important elements for energy efficiency. At that point, the green roofs are important systems that enhance the air quality, decrease the urban warming, support the different using of rain water, suggest new activity area. Even though the using of green roofs dated back to the old ages, it is rarely used in the metropol cities of now especially in Turkey. The benefits of green roofs for energy balance and immaturity of the practicing area make the topic worth studying. Green roofs come into prominence especially in last years in Turkey too, in the context of certification systems (such as LEED, BREAM etc.). It is important to discuss green roof systems and to inform different actors of building sector. In this context, this study aims to investigate green roof systems in different national and international examples, evaluate the benefits of it for sustainability, constitute a substructure for buildings of country and contribute the related literature.