Time-dependent orienteering problem (A case study in Istanbul)
- Tez No: 442630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde turizm dünyada giderek geliĢen bir endüstri haline gelmiĢtir. Dünya turizminde önemli bir yere sahip olan ve her yıl milyonlarca turist çeken Ġstanbul, bu pazarda büyük bir paya sahiptir. Bu turistlerin çoğu kentin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etmek amacıyla gelmektedirler. Bir yandan yüksek ilgi puanı (POI) diğer yandan yoğun trafik problemi göz önünde bulundurulursa Ģehrin bu cazibe merkezlerini ziyaret etmek için kısıtlı zamanda uygulanabilir bir gezi planı yapmayı zorlaĢtırmakadır. Bu tez bahsi geçen problemi özellikle sabah ve akĢam saatlerindeki Ģehrin yoğun trafik sorununu dikkate alarak bu kısıtlı zaman süresince en iyi (optimal) tur programını veren Zamana Bağlı Yön Bulma (Orienteering) ile çözmeyi hedeflemektedir. Yön Bulma Problemi (OP) ve Zamana Bağlı Yön Bulma Problemi (TDOP) birçok makalede ele alınmıĢ olmasına rağmen, değiĢken baĢlangıç noktalı TDOP daha önce ele alınmamıĢtır ve bildiğimiz kadarıyla literatürde baĢlangıç noktalarını değiĢken olarak kabul ederek maksimum skoru bulmaya çalıĢan TDOP metoduyla yaklaĢılan ilk problemi teĢkil etmektedir. Model girdileri toplanan dataya göre türetilmiĢtir ve bu data gerçek yaĢam problemi olan Ġstanbul Ģehrine uyarlanarak ve farklı ilgi puanları ve hoteller göz önüne alınarak bir çözüm algoritması geliĢtirilmiĢtir. Problem matematiksel olarak modellendikten sonra, en iyileme yöntemini kullanmak suretiyle bir algoritmayla çözülmüĢtür. Elde edilen tüm sonuçlar sıralanmıĢtır ve farklı zaman bütçeleri, ayrılma zamanı ve baĢlangıç noktaları dikkate alınarak hassasiyet analizi yapılmıĢtır. Tezin en son bölümünde ise sonuçlar ve tavsiyeler kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism is now developing as a great industry in the world. Istanbul, as one of the most important city in tourism world with millions of tourist every year, has great share in this market. Many tourists come to the city in order to visit historical and cultural places. Huge number of Points of Interest (POIs) in one hand and the congestive traffic of the city on the other hand, make a feasible plan to visit these attractions in the available time span a difficult task. This thesis solved this problem by using Time Dependent Orienteering Problem, which not only provide us optimal tour during our time budget, but also considers heavy traffic of the city, especially in the morning and evening. Although the Orienteering Problem and Team Orienteering Problem have been studied in numerous papers, the TDOP with a changing initial point has not been considered before, and as far as our knowledge, this is the first problem in TDOP which considers initial points as a variable and tries to find the maximum of scores according to that.Our model inputs are generated with respect to the collected data, and solution algorithm is used to solve the real life case for the city of Istanbul. Different POIs and Hotels are considered to deal with this problem. After mathematically modeling the problem, it was solved optimally with an algorithm. All results are sorted and sensitivity analysis was done by considering different time budget, departure time and initial points.