7. ve 8. sınıf Türk ve Singapur matematik ders kitaplarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of Turkish and Singapore 7th and 8th grades mathematics textbooks
  1. Tez No: 442636
  2. Yazar: OSMAN KARANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkelerin eğitim kalitelerini belirlemede sosyo-ekonomik faktörlerden kültürel faktörlere kadar birçok etken rol oynamaktadır. Bu araştırmada Türk ve Singapur 7. ve 8. Sınıf matematik kitapları içerik ve yöntem bakımından karşılaştırılmıştır. İki ülke kitapları karşılaştırılırken içerik düzenleri, içerik sunumları, konuların sunumlarına hakim olan yaklaşımları ve seçilmiş ortak konunun incelenmesi kriterleri baz alınmıştır. Sonuç olarak iki ülke kitaplarında ciddi farklılıklar tespit edilmiştir. Konuların sıralanışı açısından Singapur kitaplarının daha düzenli olduğu görülmüştür. Türk kitapları iki ya da üç birbirinden farklı konuyu bir ünite başlığında toplarken Singapur kitapları her konuyu ayrı birer ünite olarak değerlendirmiştir. Singapur kitaplarında konuların anlatımında ciddi bir iç tutarlılık söz konusudur. Önceki ünitelerde anlatılmış olan bilgiler konu içinde yeri geldiğinde mutlaka hatırlatılmıştır ayrıca bir konu içinde önceki başlıklarda anlatılan bilgiler yine yeri geldiğinde hatırlatılmıştır son olarak her konunun bitiminde işlenen konuda anlatılan bütün formüller ve önemli bilgiler özetlenmiştir. Singapur kitaplarının konu başlarında sunmuş olduğu çözümlü ve çözümsüz örneklerin sayısı Türk kitaplarından daha fazladır bu da öğrencilere daha fazla uygulama yapıp konuyu daha iyi kavrama imkanı sunmaktadır. Türk kitaplarında konu anlatımları sınıf içi aktiviteler üzerine bina edilmiştir ve her kazanım için bir sınıf içi aktivite verilmiştir. Singapur kitaplarında konu anlatımında sınıf içi aktivitelerden faydalanılmakla birlikte farklı yöntemler de kullanılmıştır. Türk kitabı her kazanım için gerçek hayat bağlantılı bir görsel sunarak öğrencilerin dikkatlerini çekmeye çalışmıştır. Singapur kitaplarında da bazı kazanımlarla birlikte gerçek hayat bağlantılı görseller kullanılmıştır. Türk kitaplarında teknoloji kullanımına çok az yerde rastlarınken Singapur kitapları bazı aktivitelerde bilgisayar programlarından yararlanmış, hesap makinesi kullanımını anlatmış ve öğrencilere çeşitli internet araştırmaları sunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many factors which affect education quality such as social and economical factors. Singaporean and Turkish 7th. And 8th. grades math books are compared acording to their content and method. Order of content, instruction of content, and criterias of sellected topic are addresed while the books of two countries are compared. As result of this ; It is identified that there are big differences among two countries' books. Singaporean books are more logically laid out with regards to the order of the subjects.As the Turkish books combine two or three different topics in a unit, the Singaporean books put each topic under a new unit. When the topic is presented to the students it looks more consistent. The points taught in previous unit have been recycled when necessary. Furthermore, the points taught under different titles have been recycled, too. In addition to this, after having taught each unit, all formula and important points have been summarised. The number of the solved and unsolved examples per unit in Singaporean books is much higher than that of Turkish books. So that, this provides a chance for students to learn the subject better. Presentations of subjects in Turkish books are based on intraclass activities and an intraclass activity has been inserted for each acquisition. In Singaporean books, not only have intraclass activities been asserted but also different techniques have been used. Turkish books try to attract the attention of students by using a real-life visual for each acquisition. There are also some real-life visuals in Singaporean books for some acquisitions. While use of technology in Turkish books is very rare, for some activities in Singaporean books technology has been used such as using computer, and use of calculator has been taught and students have been encouraged to search on the Internet.