Türkiye ve Singapur matematik ders kitaplarının PISA Matematik Yeterlik Ölçeğine göre karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of mathematics textbooks from Turkey and Singapore according to PISA Mathematics Proficiency Levels
  1. Tez No: 668289
  2. Yazar: MÜBERRA BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Singapur'da kullanılan 7. - 8. sınıf matematik ders kitaplarında yer alan geometri - ölçme öğrenme alanına ait içerik ve değerlendirme bölümlerindeki soruları ele alarak, kitapların PISA matematik yeterlik ölçeğine göre karşılaştırmalı analizlerini yapmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Her sınıf düzeyinden birer kitap olmak üzere 4 ders kitabının incelendiği bu araştırmada, toplam 1.323 soru değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türk ders kitaplarında içerik ve değerlendirme bölümlerindeki soruların dengeli bir şekilde dağıldığı görülmüştür. İncelenen soruların büyük bir kısmının alt düzey sorulardan oluştuğu, kitaplarda 5. ve 6. düzeyden üst seviyeye ait sorunun olmadığı tespit edilmiştir. Singapur ders kitaplarında değerlendirme bölümlerindeki soruların içerik bölümüne göre daha fazla olduğu görülmüştür. Singapur ders kitaplarındaki soruların büyük bir kısmının orta ve üst düzey sorulardan oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca ders kitapları her ülke kendi içinde değerlendirildiğinde ve farklı sınıf seviyeleri baz alınarak incelendiğinde, kitapların yeterlik düzeylerinde belirgin farklılıklar bulunamamıştır. Ancak ders kitapları aynı sınıf düzeyinde alt öğrenme alanlarını içermesi bakımından karşılaştırıldığında, Singapur ders kitaplarının Türk kitaplarına göre daha kapsamlı olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, Türk ders kitaplarında matematiksel becerileri geliştirmeye yönelik üst düzey ve yorumlayıcı cevaplar içeren sorulara yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparative analysis contents which belong to Geometry - Measurement, contents and evaluation questions part in the mathematics textbooks of 7th - 8th grade used in Turkey and in Singapore according to the PISA Mathematics Proficiency Levels. The research was done by using the document analysis which is a form of qualitative research. In this study, a total of 1323 questions were evaluated by examining of four books that one from each grade level. As a result of the research, it was observed that the questions in the content and evaluation sections were distributed in a balanced way in Turkish textbooks. It was found that most of the questions examined consisted of low-level questions and there were no questions at the 5th and 6th level in Turkish textbooks. In Singapore textbooks, it was observed that the questions in the evaluation sections were more than the content section. It has been determined that most of the questions in the Singapore textbooks consist of medium and high level questions. In addition, no significant differences found in the proficiency levels of the books when the textbooks of each country are evaluated within themselves and examined on the basis of different grade levels. However, it was seen that Singapore textbooks were more comprehensive than Turkish books when the textbooks were compared in terms of containing sub-learning areas at the same grade level. In this context, it may be suggested to include high-level and interpretative questions for improving mathematical skills in Turkish textbooks.