Panonychus ulmi (Koch) ve Neoseiulus californicus (Mc Gregor)'un üreme gücü ve yaşam sürelerine bazı pestisitlerin etkisi: Hormoligosis
The effects of some pesticides on fecundity and lifespan of Panonychus ulmi (Koch) and Neoseiulus californicus (Mc Gregor): Hormoligosis
  1. Tez No: 442677
  2. Yazar: ELİF SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarımsal üretimde ekonomik kayba neden olan birçok hastalık, zararlı ve yabancı ot vardır. Bu organizmalarla savaşımda birçok yöntem olmasına rağmen üreticiler diğer yöntemlere göre kimyasal savaşımı daha çok tercih etmektedirler. Kimyasal savaşımda kullanılan pestisitlerin yararları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Dezavantajları arasında, doğal dengeyi bozmak, insan ve sıcakkanlılarda doğrudan veya dolaylı olarak zehirlenmelere neden olmak, doğal düşmanlara (faydalı organizmalar) zarar vererek zararlı populasyonlarının artmasına ve hormoligosis'e neden olmak gösterilebilir. Bu çalışma da yaygın kullanılan bazı pestisitlerin elma bahçelerinin ana zararlılarından biri olan Avrupa Kırmızıörümceği (Panonychus ulmi Koch.) ve avcı akar Neoseiulus californicus'un (Mc Gregor) üreme gücü ve yaşam sürelerine etkileri araştırılmıştır. Pestisitler her iki akarın 0-24 saatlik larva dönemlerine ilaçlama kulesi - petri kabı yöntemi (ıslak pamuk üzerinde bulunan erik veya fasülye yaprakları) ile doğrudan uygulanmıştır. Cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen ve thiacloprid uygulanan Panonychus ulmi larvalarının ortalama yaşam süresi (larva+nimf+ergin) sırasıyla 24.975, 23.975, 23.775, 21.6, 23.85 gün olarak bulunmuştur. Cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen ve thiacloprid uygulanan Neoseiulus californicus larvalarının ortalama yaşam süresi (larva+nimf+ergin) sırasıyla 26.938, 25.4, 27.943, 25.714, 26.882 gün olarak bulunmuştur. Cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen ve thiacloprid uygulanan Panonychus ulmi dişi bireylerinin bırakmış oldukları ortalama yumurta sayısı 35.15, 37.625, 36.175, 33.95, 36.75 yumurta/dişi olarak bulunmuştur. Cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen ve thiacloprid uygulanan Neoseiulus californicus dişi bireylerinin bırakmış oldukları ortalama yumurta sayısı 46.438, 47.457, 46.429, 35.429, 42.382 yumurta/dişi olarak bulunmuştur. Denemede kullanılan ilaçların hiçbiri her iki türün bireylerinin bıraktıkları yumurtaların açılımını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
There are many diseases, pests and weeds that cause economic loss in agricultural production. Although there are many methods in the control of these organisms, farmers generally prefer chemical control than other control methods. Beside the advanteges disadvantages of chemical pesticides used in the control are also available. Among the disadvantages, disrupt the natural balance, causing directly or indirectly poison to people and other animal, effect of natural enemies (beneficial organisms) result in increase in pest populations and hormoligosis. In this study, the effect of some pesticides commonly used in apple orchards was investigated on the reproductive rate and lifespan of European red mite (Panonychus ulmi Koch.) that is one of the main pests and predator mites Neoseiulus californicus's (Mc Gregor). Pesticides were directly applied on 0-24 hours larvae of both mite that is on the leafs on wet cotton in the petri dish (plum or beans) with spray tower. The average lifespan (larvae + nymphs + adults) of Panonychus ulmi larvae exposed to cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen and thiacloprid respectively was found to be 24 975, 23 975, 23 775, 21.6, 23.85 days. The average lifespan (larvae + nymphs + adults) of Neoseiulus californicus larvae exposed to cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen and thiacloprid respectively was found to be 26.938, 25.4, 27.943, 25.714, 26.882 days. The average number eggs of Panonychus ulmi larvae exposed to cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen and thiacloprid was found to be 35.15, 37.625, 36.175, 33.95, 36.75 eggs/female. The average number eggs of Neoseiulus californicus larvae exposed to cyphermethrin, imidacloprid, deltamethrin, spirodiclofen and thiacloprid was found to be 46.438, 47.457, 46.429, 35.429, 42.382 eggs/female. Any pesticides have not affected the opening of the eggs laid by individuals of both species.