Hav olarak kullanılacak ipliklerde ipliğin kesilmesinde kesme ile ilgili parametrelerin kesme kuvvetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of parameters associated with cutting on cutting force in pile yarn
- Tez No: 442708
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ABDULLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada öncelikle organik tekstil malzemelerinin kesilmesinde kullanılan kesme yöntemleri ve bu konuda geliştirilmiş kesme teorileri hakkında bilgi verilmiştir. Son zamanlarda materyal ve malzemelerin kesilmesinde, çok sayıda kesme yöntemi icat edilmiş ve kullanılmaktadır. Kesme yöntemlerindeki bu gelişmenin yanı sıra mekanik kesme yönteminin üretim aşamalarında kullanımından vazgeçilememiştir. Patent ve literatür araştırmaları sonucunda tekstilin pek çok alanında kullanılan organik malzemelerin kesme işlemlerine ait yeterli araştırmanın bulunmadığı gözlenmiştir. Konusunda uzman ulusal ve uluslar arası tekstil makineleri üreticileri ile bu makineleri kullanan firmalarla yapılan görüşmeler, üretimde kesim işlemi sırasında lif materyali ile çalışma sonucunda kullanılan bıçağın teknik özelliklerine bağlı olarak keskinliğinin azaldığı, bu nedenle zorunlu olarak bıçağın bilendiği ve sonuçta da bıçak ömrünü olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Hem bıçağın değiştirilmesi sırasında makinenin durdurulması zorunluluğu nedeni ile randıman kaybı, hem de bıçak maliyetleri işletmeler için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Tekstilde kullanılan liflerin ve ipliklerin bıçak ile kesilmesi sonucunda, kesilen yüzeylerin kalitesi araştırılarak, temiz bir kesme için gerekli kesme kuvvetini hesaplama yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Bu tezde hav iplikleri ve liflerinin kesilmesi prosesinin mekaniğini araştırmada kullanılmak üzere iplik kesme ünitesi tasarlanmış ve imal edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen verilerin tekstilde kullanılan makinelerin kesme ünitelerinin tasarımında randımanın arttırılması ve maliyetlerin azaltılmasında faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, cutting procedures of organic textile material and developed cutting theories are introduced in the first place. It is important that numerous cutting procedures are invented and used recently. Despite the advances in the cutting technique, usage of mechanical cutting procedures in production is not abandoned. A review of literature and patents reveals that researches on organic material cutting techniques that are used on many areas of textile industry are inadequate. Interviews with national and international textile machinery producers and firms that use this machinery show that the sharpness of the blade decreases as a result of its motion against fiber material during cutting procedure depending on the features of the blade. As a consequence, the blade is sharpened, causing a negative impact on lifetime of the blade. Both the efficiency lost due to the production pause for blade replacement and the blade costs is a potent problem for the corporations. This study investigates the surface quality of blade-cut fibers and yarns used in textile to develop a calculation method for the force required for a clean cut. In this thesis, a fiber cutting unit is designed and produced to study the mechanics of fibers and yarns cutting methods. Finally, it is theorized that the obtained data would be valuable to decrease the costs and increase the efficiency of cutting units used in textile industry.