Tartarik asit ile modifiye edilmiş buğday kepeği kullanarak sulu çözeltilerden krom uzaklaştırılması
Removal of chromium from aqueous solutions using wheat bran modified with tartaric acid
  1. Tez No: 442707
  2. Yazar: KÜBRA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE GÖDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, buğday kepeği tartarik asit kullanılarak modifiye edilmiş ve sulu çözeltilerden krom iyonunun adsorpsiyon metodu yardımıyla uzaklaştırılmasında kullanılmıştır. Ucuz ve bol bulunan buğday kepeği adsorban madde olarak kullanılmıştır. Buğday kepeğinin adsorpsiyon kapasitesini arttırmak için tartarik asit ile modifiye edilmiştir. Tartarik asit ile modifiye edilmiş buğday kepeği ve modifiye edilmemiş buğday kepeğinin sulu çözeltilerdeki krom iyonunun adsorpsiyonla uzaklaştırma performanslarına bakılmıştır. Adsorpsiyon işlemlerinde denge sorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich, Langmuir ve Dubinin-Radushkevich sorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerden adsorpsiyon parametreleri hesaplanmıştır. Krom- buğday kepeği ve modifiye buğday kepeği denge çalışmaları, metal konsantrasyonu, pH, adsorban madde miktarı ve zamanın etkileri incelenerek tamamlanmıştır. Bütün çözeltilerdeki toksik metal miktarı UV-visible ve ICP-OES cihazları kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, wheat bran and of chromium ions from aqueous solution using the modified wheat bran and tartaric acid was removed with the help of adsorption method. Cheap and abundant as adsorbents include wheat bran was used. To increase the adsorption capacity of wheat bran was modified with tartaric acid. Tartaric acid modified wheat bran and analyzed the adsorption removal performance of chromium ions in an aqueous solution of unmodified wheat bran. Equilibrium sorption isotherms curves in adsorption processes Freundlich, Langmuir and Dubinin-Radushkevich drawn using the sorption isotherms and the adsorption isotherm parameters were calculated from this. Chrom-modified wheat bran and wheat bran stability studies, metal concentration, pH was completed by examining the amount of adsorbing material and the effects of time. Toxic metal content in the whole solution was measured using UV-visible and ICP-OES apparatus.